Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na křídlech českých letadel vzhůru do otevírajícího se čínského nebe

Na šedomodrém nebi, plném vlhkého oparu, se prohání tam a zpátky nad letištní plochou štíhlé siluety čínských stíhaček, které vytáčí stroje nad okolní kopce a moře. Po nich se objeví na nebi skupina ruských letadel Suchoj 27, jež s burácením nad hlavami potěšených diváků předvádějí obraty, výkruty a další manévry. Nažhavené publikum pak s hlavami vyvrácenými vzhůru sleduje československé L-39, které letecká skupina Breitling žene do akrobatických kousků, aby dostála své i jejich skvělé pověsti.

. Na nebi se také ukáže nový čínský stroj pod označením COMAC ARJ-21, domácí odpověď na konkurenční letouny od Boeingu, Airbusu, Bombardieru či Embraeru. Nakonec se ale vše vrátí v čase zpět a z asfaltu se k nízkým mrakům pomalu vznesou historické dvojplošníky, na jejichž horním křídle stojí akrobatky a předvádějí různé prostocviky, kterým nebrání ani otočky a přemety letadel.

Největší letecká výstava v Číně otevřela v Zhuhai své brány tisícům zvědavých návštěvníků a odborné veřejnosti ve dnech 13. až 18. listopadu 2012. Během AirShow China se předvedly návštěvníkům desítky malých i větších letadel a helikoptér, vybavení a zařízení pro leteckou dopravu, vojenské raketové systémy a další exponáty. Mezi nimi tentokrát nechyběla ani početná česká delegace na stánku, který přímo na letištní ploše naproti vystaveným malým letadlům předváděl, čím se mohou naši konstruktéři a výrobní firmy pochlubit. Jejich prezentaci a zviditelnění českého leteckého průmyslu, který právem považujeme za jednu z prioritních oblastí možného uplatnění na čínském trhu v blízké budoucnosti, napomohla i prezentace pro novináře, odborníky a byznysmeny, připravená společně velvyslanectvím v Pekingu, kanceláří CzechTrade v Chengdu a firmou MLT s. r. o., která byla jako realizátor rovněž pověřena úspěšným provedením české účasti v rámci programu Společné účasti na výstavách a veletrzích pod patronací CzechTrade a Hospodářské komory. Prezentaci finančně zajistilo Ministerstvo zahraničních věcí v rámci projektu ekonomické diplomacie, stejně jako navazující obchodní jednání českých a čínských firem na stánku ČR. Výstupy z jednání nasvědčují zájmu čínských firem o spolupráci a věříme, že se přetaví v konkrétní dodávky letadel či vybavení, které by zákazníkům pomohlo vzlétnout do právě otevíraného čínského nebe.

Galerie


Air Show China