Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na křídlech českých letadel vzhůru do otevírajícího se čínského nebe

Na šedomodrém nebi, plném vlhkého oparu, se prohání tam a zpátky nad letištní plochou štíhlé siluety čínských stíhaček, které vytáčí stroje nad okolní kopce a moře. Po nich se objeví na nebi skupina ruských letadel Suchoj 27, jež s burácením nad hlavami potěšených diváků předvádějí obraty, výkruty a další manévry. Nažhavené publikum pak s hlavami vyvrácenými vzhůru sleduje československé L-39, které letecká skupina Breitling žene do akrobatických kousků, aby dostála své i jejich skvělé pověsti.

. Na nebi se také ukáže nový čínský stroj pod označením COMAC ARJ-21, domácí odpověď na konkurenční letouny od Boeingu, Airbusu, Bombardieru či Embraeru. Nakonec se ale vše vrátí v čase zpět a z asfaltu se k nízkým mrakům pomalu vznesou historické dvojplošníky, na jejichž horním křídle stojí akrobatky a předvádějí různé prostocviky, kterým nebrání ani otočky a přemety letadel.

Největší letecká výstava v Číně otevřela v Zhuhai své brány tisícům zvědavých návštěvníků a odborné veřejnosti ve dnech 13. až 18. listopadu 2012. Během AirShow China se předvedly návštěvníkům desítky malých i větších letadel a helikoptér, vybavení a zařízení pro leteckou dopravu, vojenské raketové systémy a další exponáty. Mezi nimi tentokrát nechyběla ani početná česká delegace na stánku, který přímo na letištní ploše naproti vystaveným malým letadlům předváděl, čím se mohou naši konstruktéři a výrobní firmy pochlubit. Jejich prezentaci a zviditelnění českého leteckého průmyslu, který právem považujeme za jednu z prioritních oblastí možného uplatnění na čínském trhu v blízké budoucnosti, napomohla i prezentace pro novináře, odborníky a byznysmeny, připravená společně velvyslanectvím v Pekingu, kanceláří CzechTrade v Chengdu a firmou MLT s. r. o., která byla jako realizátor rovněž pověřena úspěšným provedením české účasti v rámci programu Společné účasti na výstavách a veletrzích pod patronací CzechTrade a Hospodářské komory. Prezentaci finančně zajistilo Ministerstvo zahraničních věcí v rámci projektu ekonomické diplomacie, stejně jako navazující obchodní jednání českých a čínských firem na stánku ČR. Výstupy z jednání nasvědčují zájmu čínských firem o spolupráci a věříme, že se přetaví v konkrétní dodávky letadel či vybavení, které by zákazníkům pomohlo vzlétnout do právě otevíraného čínského nebe.

Galerie


Air Show China