Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

NAFIGATE Corporation a.s. přináší na čínský trh revoluční českou biotechnologi Hydal

Česká firma NAFIGATE Corporation a.s., zabývající se transferem špičkových technologií a komercializací hi-tech produktů, podepsala smluvní ujednání s čínskou společností Suzhou Cleanet. Dohody Číňanům umožní využívat unikátní českou technologii Hydal, kterou vyvinul tým docentky Ivany Márové na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně.

Jde o revoluční biotechnologii, která umí přeměnit odpadní fritovací olej na biopolymer, ze kterého se nejčastěji vyrábí bioplastové obaly nezatěžující životní prostředí.  „Nyní reálně nastupuje fáze vybudování pilotní linky a paralelně s tím výstavba první  velké továrny,“ uvedl Ladislav Mareš, předseda představenstva NAFIGATE Corporation s tím, že hodnota výnosů, a to jak z dohod mezi  NAFIGATE Corporation a.s. a Suzhou Cleanet, tak z budoucího prodeje bioplastů, nebude zveřejněna.

 

Česká biotechnologie Hydal využívá použitý fritovací olej a vyrábí z něj biopolymer PHA, čili materiál využitelný pro produkci především bioplastů a dalších výrobků. Čínská společnost Suzhou Cleanet se specializuje na sběr a zpracování použitého fritovacího oleje na několika místech v Číně a připravuje se na další expanzi. „Čínská strana má o biotechnologii velký zájem, protože nabízíme řešení jednoho z velkých čínských problémů“ uvedl Ladislav Mareš, předseda představenstva NAFIGATE Corporation a.s.

„Čínský trh totiž disponuje obrovskými přebytky použitého jedlého oleje. Ten je odpadní látkou, takže lze dosáhnout výrazně ekonomického provozu biotechnologie Hydal. Její největší výhodou je právě to, že na rozdíl od konkurentů nepotřebuje vstupy z potravinového řetězce – nespotřebovává kukuřici nebo cukr, které pak chybí v bilanci potravinových zásob “ doplnil Mareš dále.

Velvyslanec ČR v Číně Libor Sečka potvrdil, že vytvoření společného podniku v oblasti aplikace tak unikátních technologií, jako představuje Hydal, je přesně tím typem projektu, jenž zasluhuje podporu z oficiálních míst České republiky i Číny.  „My ho vnímáme nejen jako projekt bilaterální, ale zároveň jako konkrétní naplnění spolupráce v hi-tech oblasti, o které se intenzivně hovoří na úrovni EU-Čína, či v kontextu jednání zemí Střední a Východní Evropy s Čínou (tzv. Varšavská iniciativa). Pevně věřím, že podobných projektů bude stále přibývat. K tomu má napomoci i plánované CzechTech China Center, které momentálně vzniká v Suzhou a které má sloužit jako platforma pro české technologické firmy z různých oborů se zájmem o čínský trh" sdělil  L. Sečka.

Doplňující informace:

O technologii:

Základem patentově chráněné technologie výroby biopolymerů s názvem PHA (polyhydroxyalkanoáty) je odpadní fritovací olej. Tato technologie byla už dříve odzkoušena v poloprovozním měřítku. Polymer je vstupní surovinou pro výrobu bio plastových výrobků. Obaly vyrobené z těchto biopolymerů, například obaly pro skladování čerstvých potravin, kelímky a další, se samovolně  rozpadnou. Technologii vyvinul tým docentky Márové z Centra materiálového výzkumu Fakulty chemické VUT v Brně.

O NAFIGATE Corporation a.s.:

Společnost NAFIGATE Corporation propojuje experty z oblasti vědy a buduje globální centrum excelence, jehož cílem je transfer hi-tech produktů a inovativních technologií. Kromě biotechnologie NAFIGATE Corporation přináší na čínský trh projekty zaměřené na vývoj nové energeticky úsporné generace nanovlákenných membrán pro technologie čištění vody, textilní průmysl či baterie.

Společnost také provozuje první globální portál o nanovláknech www.nafigate.com (NanoFibers Gateway). Ten je platformou, která umožňuje vznik nových projektů a uskupení, které se zabývají vývojem moderních aplikací, využívajících nanovlákna, a buduje globální nanovlákennou komunitu.

 

Odkazy na mediální výstupy

Media: 中央电视台CCTV-2 (Business Channel)

Title: 地沟油变身生物塑料 捷克技术输出中国

Used Kitchen Oil Being Turned into Biopolymer, Czech Technology Exported to China

http://jingji.cntv.cn/2014/01/16/VIDE1389886020798354.shtml

(Please see video attached)

Media: 中国日报 (China Daily)

Title: 中国与捷克合作利用厨余用油生产塑料

China Cooperate with Czech In Terms Of Making Use of Wasted Kitchen Oil to Produce Plastic

http://video.chinadaily.com.cn/2014/0117/2196.shtml

Media: 苏州电视台(CUTV)

Title: 变废为宝 用地沟油生产可降解的生物塑料

Turning Waste into Treasure, Used Kitchen Oil Turned into Degradable Biopolymer

http://www.csztv.com/wldst/xdjm/szxw/2014-1/16_1566117.shtml

Media:苏州日报(Suzhou Daily)

Title: 地沟油能做成可降解食品袋

Waste Oil Can Be Transformed Into Degradable Food Bag

http://news.subaonet.com/2014/0117/1273179.shtml

Embassy News捷克大使馆官网新闻

http://www.mzv.cz/beijing/en/economy_and_trade/nafigate_corporation_a_s_prinasi_na.html