Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Porada obchodně-ekonomických zástupců ČR v ČLR

Ve dnech 20. až 22.8.2009 proběhla druhá letošní porada obchodně-ekonomických zástupců ČR v ČLR, tentokrát ve městě Qingdao, kde se uskutečnila setkání se zástupci místní vlády, vedením rozvojové zóny v blízkosti města a zástupci organizací na podporu turistického ruchu.

            Druhá letošní porada obchodně-ekonomických zástupců ČR v ČLR se uskutečnila ve dnech 20. až 22.8.2009 ve městě Qingdao, provincie Shandong, které patří mezi nejdůležitější čínské námořní přístavy a tvoří významnou část HDP zmíněné provincie. Mimo pracovní program samotné porady se uskutečnila řada jednání s místními představiteli, navazující na předchozí návštěvu velvyslance ČR p. Grepla v Qingdao u příležitosti prezentace projektu ECM a PPF a slavnostního zahájení mezinárodního pivního festivalu. Účastníci porady byli hosty místní vlády při slavnostním zahájení mezinárodního veletrhu turistického ruchu Qingdao International Tourism Exhibition (QITE) společně s dalšími představiteli jednotlivých zemí a jejich ambasád. ZK CzechTourism zde měla rovněž propagační stánek, na němž se po slavnostním zahájení sešli zástupci ČR s představitelkou odboru mezinárodních vztahů místní vlády. Kromě diskuse o vzájemné spolupráci a možnostech uplatnění pro obě strany byla rovněž zmíněna plánovaná návštěva místostarostky města Qingdao s doprovodnou delegací do ČR, kde měla navštívit centrálu agentury CzechTourism a setkat se představiteli vybrané municipality.

 

            Zástupci ČR se také setkali s vedením rozvojové zóny města Qingdao, která se nachází na západní straně zátoky, v níž město leží a bude postupně propojována dopravní infrastrukturou s centrální částí aglomerace. Představitelé zóny informovali českou delegaci o plánované výstavbě kulturního centra (filmového městečka, jakéhosi místního Hollywoodu – pozn. ZÚ), jenž má jednak odlišit Qingdao od podobných zón po celé ČLR, zároveň má poskytnout jedinečné zázemí pro filmový průmysl a s ním spojené služby. V oblasti budou vytvořeny také ubytovací kapacity, bytové jednotky, občanská vybavenost atd., čímž má oblast získat na atraktivitě pro nové usedlíky. VOEÚ P. Vávra informoval o současném vývoji vzájemné spolQingdaoupráce mezi ČR a ČLR, zmínil zájem české strany o rozvíjení obchodu, ale i investic a výměny v oblasti služeb, popsal existující dvoustranné projekty a představil zástupce jednotlivých agentur a úřadů, které jsou vhodnými kontaktními místy pro firmy z ČR i ČLR při rozvíjení obchodních a investičních příležitostí. Přítomnost real estate projektu firem ECM a PPF v blízkosti zóny svědčí o zájmu na české straně, který bude ve spolupráci s místní vládou nadále podporován aktualizovanými informacemi a cílenými aktivitami.

            Na setkání v rozvojové zóně navázali zástupci ECM a PPF, kteří informovali českou delegaci o stavu projektu výstavby bytových jednotek a obchodního centra v Qingdao a na místě ji seznámili s architektonickým řešením stavby. Potěšitelnou informací je, že v případě zájmu a úspěšného rozjezdu tohoto projektu existuje vůle a nabídka ze strany místní vlády k odkoupení dalších pozemků pro nový projekt.

            Na závěr porady se zástupci ČR vydali na mezinárodní pivní festival, kde v rámci expozice distributora německého pivovaru Erdinger byla zastoupena i značka Budvar. Na místě bylo možné se přesvědčit o velkém zájmu místních obyvatel o festival a bohatý doprovodný program, v němž dominovaly velké místní pivovary a jejich etablovaná německá konkurence. Jistým zklamáním bylo málo nápadité a výrazné prezentování Budvaru, jehož kvalita a jméno by si rozhodně zasloužily větší a lepší propagaci i podporu ze strany státního podniku. Lze rovněž litovat, že se nepodařilo realizovat navrhovaný projekt společného stánku českých pivovarů a jejich distributorů na festivalu, kde mohl i přes silnou konkurenci zviditelnit českou přítomnost na trhu.