Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Seminář v Jixi - bezpečnost horníků společným tématem českých a čínských firem

Česká republika považuje spolupráci ve zvyšování bezpečnosti, efektivity a technologické vyspělosti v důlním průmyslu i využívání nových technologií na ochranu životního prostředí a výrobu tzv. čisté energie za perspektivní a oboustranně zajímavou. Z tohoto důvodu též Velvyslanectví České republiky v Pekingu uspořádalo ve dnech 7.-8. 6. 2010 s podporou českého Ministerstva zahraničních věcí seminář věnovaný technologiím a bezpečnosti práce v důlním průmyslu ve městě Jixi, provincie Heilongjiang.

Semináře se zúčastnilo sedm českých firem – ZAM-SERVIS, Ferrit, INCO engineering, TEDOM, GreenGas, TATRA a Mariva Consulting, z čínské strany byli přítomni zástupci místní a provinční vlády a 27 podniků z okolí Jixi. Zvolením vhodné lokality – jednoho z klíčových uhelných regionů provincie (cca 30% její produkce) a místa, kde již v minulosti byly navázány kontakty mezi českými dodavateli a čínskými zákazníky – a díky zájmu a podpoře místní vlády se podařilo realizovat užitečnou akci a podpořit české firmy v jejich působení na místním trhu. Kromě samotného semináře proběhla oficiální i neformální setkání s představiteli města i návštěva jednoho z místních dolů.

Seminář byl dobře připraven díky koordinaci mezi velvyslanectvím, provinčním Úřadem pro obchod (DOFCOM) a místní vládou v Jixi. Delegace čítající celkem 24 osoby byla přijata náměstkem starosty p. Shao Guoqiang, setkala se s řediteli místního Úřadu pro obchod, Důlní správy i DOFCOM Heilongjiang, kteří rovněž vystoupili na semináři v hotelu Longcheng. České firmy se setkaly se zástupci 27 důlních podniků z okolí města Jixi, kde se ročně vyprodukuje přes 32 mil. tun uhlí a prokázané zásoby činí 6,5 mld. tun. Na závěr programu měla delegace možnost navštívit jeden z místních dolů, kde si prohlédla řídící a školicí středisko.

Navázané kontakty a vyjádřená podpora ze strany místní vlády jsou užitečným odrazovým můstkem pro další jednání firem s místními zástupci. Oblast Jixi patří mezi klíčové uhelné regiony provincie a rozvojové plány dokazují zájem o další spolupráci. Vzhledem k pozitivnímu ohlasu jak ze strany českých firem, tak i místních úřadů a podniků, zvažuje velvyslanectví v Pekingu možnost uspořádat seminář s podobným zaměřením na podzim tohoto roku v provincii Shaanxi, která patří mezi nejdůležitější oblasti uhelné těžby v ČLR. Zájem o tuto akci již vyjádřil viceguvernér provincie při setkání s ministrem zahraničních věcí České republiky Janem Kohoutem v Šanghaji v květnu 2010.

Čistá energie

V červnu 2009 proběhla Konference EU-ČLR věnovaná Mechanismu čistého rozvoje (CDM) a bioenergii, zorganizovaná EU-China CDM Facilitation Project s podporou českého velvyslanectví zastupujícího Předsednictví EU, Delegace Evropské komise v ČLR, Department of Climate Change Národní rozvojové a reformní komise a European Union Chamber of Commerce in China.

Česko-čínská debata na téma obnovitelných zdrojů energie a příbuzné problematiky pokračovala v říjnu fórem Sino-Czech Cooperation Forum on Clean Energy, připraveným velvyslanectvím společně s Network of Program Ecological Villages of China a China Association for the Promotion of International Agricultural Cooperation. Za účasti českých firem a expertů ze sektoru obnovitelných zdrojů energie a oficiálních představitelů, podnikatelů, novinářů and expertů z čínské strany byly prezentovány další možnosti spolupráce a konkrétní projekty.

Semináře z oblasti obnovitelných zdrojů energie a životního prostředí pokračovaly také v roce 2010, kdy uspořádalo velvyslanectví v Pekingu a generální konzuláty v Šanghaji a Hongkongu sérii akcí za účasti českých firem zaměřených na bioplynové instalace, čističky odpadních vod a moderní technologie pro ochranu životního prostředí. Podrobné informace o průběhu všech těchto akcí, jakož i profily firem, jejich prezentace a kontaktní údaje může poskytnout obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví v Pekingu.

Jixi