Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští velbloudi vyjedou v srpnu z Lanzhou

Mezi 19. a 21. lednem 2010 navštívil velvyslanec Libor Sečka hlavní město provincie Gansu Lanzhou. Mohl se tak zúčastnit slavnostního podpisu smlouvy o založení joint venture mezi českou firmou STAVUS a čínskou firmou Gansu Guotou.

Čeští velbloudi vyjedou v srpnu z Lanzhou

Mezi 19. a 21. lednem  2010 navštívil velvyslanec Libor Sečka společně s pracovníkem obchodní sekce ambasády Janem Hebnarem hlavní město provincie Gansu Lanzhou. Oba se tak mohli zúčastnit slavnostního podpisu smlouvy o založení joint venture mezi českou firmou STAVUS a čínskou firmou Gansu Guotou.

Lanzhou je svými obyvateli– dlužno říci, že stejně jako mnoho jiných čínských měst – označováno za kolébku čínské civilizace.  Jistě na tom bude něco pravdy, vždyť již ve starověku tvořilo Lanzhou opěrný bod čínským obchodníkům vezoucím do oblasti Středního východu (a odtud do Evropy) koření, umělecká díla a především hedvábí – Lanzhou je tak dodnes považováno za jeden z nejdůležitějších bodů věhlasné hedvábné stezky. Kulturní, politický a také ekonomický význam Gansu, tedy provincie jehož  je Lanzhou hlavním městem, byl v minulosti dán také polohou provincie, nacházející se mezi tradičně „civilizovanou“ Čínou a odlehlými oblastmi Xinjiangu a Tibetu.

Tok dějin však smyl něco z někdejšího lesku provincie, na jejímž severu neopouští pohoří sněhová pokrývka, zatímco na jihu mohou obyvatelé pěstovat pomeranče. Dnes je Gansu jednou z nejméně ekonomicky rozvinutých oblastí Číny (HDP na hlavu dosahuje podprůměrných 12 000 RMB, tedy asi 32 000 Kč) a také hlavní město Lanzhou nepatří k těm , která by byla často skloňována jako místa překotného ekonomického růstu (jako jsou například města na jihu Číny nebo v provincii Sichuan). Určitě to však neznamená, že Lanzhou nenabízí zajímavé obchodní a investiční příležitosti – přece jen se jedná o, alespoň z Evropského pohledu, velkoměsto (3,3 milionů obyvatel) a celkový počet obyvatel provincie Gansu pak vydá za průměrný evropský stát (26 milionů).

Potenciál ekonomického rozvoje regionu pak stojí také za aktuálním projektem české, převážně strojírenské, firmy STAVUS;založení joint - venture na výrobu traktorových motorů společně s etablovanou čínskou společností Gansu Guotou. Pro STAVUS není Čína neznámým teritoriem – již řadu let se zde nabízí a úspěšně prodává dobývací technika(důlní lokomotivy), kterou STAVUS v České republice vyrábí. Výroba přímo na místě je však pro STAVUS mírným úkrokem z doposud známé cesty – alespoň částečná relokalizace výroby je však pro úspěch na čínském trhu dle dlouhodobého názoru mnoha odborníků na čínský trh (a také pracovníků obchodního oddělení ambasády) často nezbytná – zvlášť tehdy, když je důležitým kritériem výrobku cena. Což je právě případ motorů pro malé tříkolové traktůrky – tedy výrobku, jenž bude joint venture produkovat.  Jejich cena na místním trhu začíná na těžko uvěřitelných 8 000 RMB (cca 22 000 korun).

Velvyslanec Libor Sečka společně s Janem Hebnarem proto rádi využili pozvání provinční vlády v Gansu a zúčastnili se společně se zástupci STAVUSU (včetně místopředsedy představenstva pana Šmejkala) a viceguvernéra provincie Liu Yongfu slavnostního podpisu smlouvy o založení joint venture. Následně si pak delegace mohla prohlédnout stávající výrobu malých traktůrku, jejichž název těžko přeložitelnou čínštinou kombinuje obrázkový znak města Lanzhou a čínský znak pro velblouda.

Čeští velbloudi by měli z továrny v Lanzhou vyjet již v srpnu tohoto roku, třebaže tento plán se jeví jako poměrně ambiciózní. Projekt má však podporu místní vlády a to je vždy dobré znamení. A to především proto, že mnoho je ještě potřeba vykonat – stávající výrobní prostory dávají vzpomenout na zaprášené filmové úvodníky z počátků poválečného Československého státu – v plánu je však vybudovat prostory nové s odpovídajícími (pokud možno českými) stroji.

Lanzhou však není jen městem strojírenství, petrochemického a chemického průmyslu (delegace navštívila také moderní továrnu na výrobu zařízení na těžbu ropy LANPEC). Své místo v moderním životu Lanzhou má také víno (jak se mohli čeští hosté přesvědčit v moderní továrně na výrobu vína Mogao) a potraviny obecně. Nudle z Lanzhou,  jejichž příprava se rovná kulinářskému rituálu, jsou věhlasné po celé Číně.

Lze shrnout, že projekt české firmy STAVUS probíhá přesně podle plánu, který je pro úspěch českých podniků v ČLR v řadě případů nezbytný. Dodání špičkových technologií, výrobních postupů a manažerského know-how z české strany bude z čínské strany sekundováno poskytnutím relativně levných materiálů, práce a stabilizovaných distribučních kanálů, stejně tak jako „velbloudího„ brandingu. Ačkoli na lámání chleba je samozřejmě ještě poněkud brzy, lze již nyní říci, že STAVUS vykročil správným směrem.  

Informace v místním deníku LZBC news.

Lanzhou1

České sklo je v Číně důstojným dárkem pro každou příležitost (velvyslanec Libor Sečka společně s viceguvernérem Liu Yongfu).

 

Lanzhou1

Savnostní podpis smlouvy o založení Join Venture (Jiří Šmejkal, Liu Wei).