Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čína oslovuje země střední a východní Evropy – vyslyšíme volání?

Zatímco na nás ze stránek novin, z televizní obrazovky nebo internetových stránek vykukuje přízrak celosvětové krize, Čína hledá (staro)nové trhy pro svůj výkonný výrobní průmysl, aby nahradila výpadky na tradičních trzích v USA, Japonsku či západní Evropě. Zákonitě její zrak padl nejen na zbytek Asie, Afriku a Latinskou Ameriku, ale i na východ od Německa, do regionu střední a východní Evropy.

Proto se v loňském i letošním roce sešli zástupci šestnácti zemí této oblasti s vedoucími představiteli čínské vlády, aby diskutovali o možném naplnění slov činy. A protože i země střední a východní Evropy hledají nová odbytiště a příležitosti, slovo dalo slovo, vznikl Sekretariát pro spolupráci mezi ČLR a zeměmi střední a východní Evropy (SVE) se sídlem v Pekingu a další konkrétní kroky následují.

Dne 14. 8. 2012 se v Pekingu konal na pozvání a v režii uvedeného Sekretariátu seminář o zmíněné spolupráci na čínském Ministerstvu zahraničí, kam byly pozvány styčné osoby z velvyslanectví šestnácti zemí regionu SVE, aby prezentovali zástupcům MZV, místním úředníkům z dvanácti čínských provincií a významným čínským firmám ekonomickou situaci a podmínky v těchto zemích, jakož i záměry v obchodní spolupráci a návrhy projektů. Za čínskou stranu předsedal semináři Liu Haixing (Liou Chaj-sing), vrchní ředitel odboru evropských záležitostí MZV ČLR a výkonný generální tajemník Sekretariátu, z velvyslanectví zemí SVE nechyběli příslušní diplomaté. Po skončení prezentační části proběhla recepce na pozvání Liu Haixing, kde pokračovala neformální diskuse a výměna kontaktů mezi účastníky.

Zájemci o tuto spolupráci, případně o konkrétní projekty mohou nalézt více informací v příloze.

CEEC

PETR VAVRA - CZECH REPUBLIC SPEECH

China_CEE_cooperation

 

 

přílohy

CZECH_REPUBLIC_SPEECH_PV.doc 52 KB DOC (Word dokument) 22.8.2012

China_CEE_cooperation.pdf 1 MB PDF (Acrobat dokument) 22.8.2012