Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Druhý ročník veletrhu China Overseas Investment v Pekingu

Ve dnech 2. a 3. listopadu 2010 se v prostorách pekingského komplexu World Trade Center uskutečnil druhý ročník veletrhu China Overseas Investment fair, zaměřeného na čínské zahraniční investice. Organizátoři touto akcí navázali na úspěšný první ročník, jež se na stejném místě konal v listopadu 2009. ČR na veletrhu opět zastupoval ZÚ Peking, jehož letošní prezentaci lze považovat taktéž za úspěšnou. To potvrzuje návštěvnost českého stánku - během dvou dnů stánek ČR navštívilo více něž sto zástupců čínských podniků zvažujících investice v zahraničí.

            Ačkoli objem mezinárodních investic klesl v roce 2009 v důsledků dopadu krize o 40 procent, čínské zahraniční investice stouply o 14, 2 procenta a dosáhly hodnoty 47,8 miliard USD. Dle vyjádření Zhang Xiaoqiang, místopředsedy National Development and Reform Commission (NDRC), založili čínští investoři ve více než 170 zahraničních státech 13 000 společností.

            V návaznosti na úspěšný první ročník se letos organizátoři soustředili na vylepšení celé akce na základě podnětů a zkušeností, kterých se jim dostalo v reakci na COI Fair 2009. Cílem bylo především umožnit jednotlivým zemím i jednotlivým domácím a zahraničním společnostem představit své specifické investiční projekty.

            Česká republika byla na veletrhu zastoupena pracovníky obchodně-ekonomického úseku ZÚ Peking, kteří zájemcům zprostředkovali propagační a informační materiály nejen o ČR obecně, ale také materiály zaměřené na investiční prostředí a příležitosti v ČR. Čeští zástupci opět využili možnosti prezentace zdarma, a navzdory skromným rozměrům českého stánku svoji reprezentační funkci splnili náležitě. To potvrzuje také počet návštěvníků stánku a získaných kontaktů.

            Na základě rozhovorů se zástupci jednotlivých čínských společností lze říci, že čínská strana má o investice v ČR zájem. Pro mnohé firmy jsou hlavním lákadlem výhodná poloha ČR a příznivé investiční podmínky. Převážná část dotazů se pak týkala oblasti stavebnictví, především komunikací,  energetického průmyslu, jež často zahrnovaly tzv. „zelené energie“, důlního a petrochemického průmyslu.