Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České varhany hledají cestu do čínské metrolope

Velvyslanec ČR L. Sečka se na pozvání firmy RIEGER-KLOSS VARHANY, s. r. o. zúčastnil oficiálního ceremoniálu při podpisu smlouvy o dodávce varhan pro katolický kostel Xikai Church ve městě Tianjin.

Pokud přijíždíte do města Tianjin, vzdáleného 112 kilometrů od hlavního města Pekingu, s velkou pravděpodobností budete vyhlížet z okénka expresního vlaku, který tuto vzdálenost překoná za necelých 30 minut při maximální rychlosti přes 330 km/h. Uvítá Vás město, které je jedním z mnoha symbolů pokroku dosaženého v Číně za posledních 30 let. Moderní, plné výškových budov, s jedním z největších čínských námořních přístavů, mimo jiné i s továrnou, v níž se dnes montují nové letouny Airbus 320. Přesto se potkáte v jeho ulicích s dávnou historií a vlivem západní architektury v podobě mnoha budov z přelomu 19. a 20. století. Mezi tyto budovy, které jsou nyní památkově chráněné a v mnoha případech zrekonstruované, patří také křesťanské kostely.

Kostel v Tianjinu

Kostel Xi Kai v Tianjinu

Jeden z největších kostelů ve městě, Xikai Church, před několika roky zahájil jednání s českou firmou RIEGER-KLOSS VARHANY s. r. o., která patří mezi světovou špičku ve výrobě varhan již od roku 1873. Náročná jednání dospěla až ke slavnostnímu podpisu smlouvy o dodávce varhan pro tento kostel, kterého se 28. ledna 2010 zúčastnil kromě generálního ředitele pana Svatopluka Ručky také český velvyslanec v Pekingu pan Libor Sečka s obchodním radou velvyslanectví panem Petrem Vávrou. Podpis smlouvy se odehrál v nově zrekonstruovaném církevním centru pro veřejnost, kde čeští představitelé seznámili hosty nejen s vývojem v České republice, ale i s historií výroby varhan v českých zemích.
Ve velice příjemném rozhovoru s faráři kostela Xikai, ale i dalšími duchovními křesťanské církve v Tianjinu a představiteli města, se čeští návštěvníci dozvěděli, že kostelní mše navštěvuje pravidelně až několik tisíc lidí, pro něž faráři slouží několikrát během jednoho dne. Kostely, které původně vybudovali Francouzi, jsou postupně opravovány a jsou důstojnými místy pro místní věřící. Církev ve městě také provozuje nemocnici, která poskytuje zdravotní péči potřebným lidem.

 

Podpis smlouvy

Podpis smlouvy o dodávce varhan

V Tianjinu se tak na konci ledna potkala moderní přítomnost s historickými tradicemi, česká kultura a šikovnost varhaníků z dalekého Krnova s čínskými přáteli a nezbývá než si přát, aby i budoucnost byla pro naše varhany co možná nejpříznivější a krása varhanní hudby zněla čínskými kostely díky českým rukám.