Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Na vlně spolupráce v oblasti zdravotnictví – stetoskop a baňky s jehličkami

Do Pekingu, Changsha (provincie Hunan) a Šanghaje zavítala v těchto dnech další zdravotnická delegace z České republiky vedená ředitelem kabinetu ministra zdravotnictví J. Růžičkou. Od sváteční neděle 28. října pobývali zástupci Ministerstva zdravotnictví, Ústřední vojenské nemocnice Praha, Fakultní nemocnice Ostrava, Česko-čínské komory vzájemné spolupráce a firem LINET, SOTIO a ICZ v Pekingu, kde proběhlo jednání s partnery z Ministerstva zdravotnictví ČLR a Úřadu pro zdravotnictví města Pekingu. Zástupci Česko-čínské komory podepsali Memorandum o spolupráci s Pekingskou asociací pro přátelství s cizími zeměmi, delegace byla také svědkem slavnostního otevření laboratoře firmy SOTIO v technologickém inkubátoru Huilongsen na jihu Pekingu. Čeští hosté navštívili rovněž Pekingskou nemocnici a jednali o možné spolupráci s největší čínskou firmou v oboru farmacie – Sinopharm. 30. října se delegace vypravila do hlavního města provincie Hunan, kde následovala další jednání v oblasti zdravotnictví. První dva listopadové dny strávili čeští návštěvníci v Šanghaji, aby diskutovali s představiteli zdravotnického úřadu města o možné spolupráci.

Říjen se tak stal měsícem zdravotnických návštěv z Česka v Číně, po úvodní cestě vedení FN Motol do Pekingu, Šanghaje a Hongkongu se potvrdil oboustranný zájem o aktivnější spolupráci na poli medicíny mezi oběma zeměmi. Na jednání zástupců ministerstev zdravotnictví bylo dohodnuto, že bude vypracován tříletý akční plán spolupráce, zaměřený především na spolupráci ve vědě a výzkumu, mezi civilními i vojenskými zdravotnickými zařízeními, výměnu lékařů a vědců,  pomoc při transformaci zdravotního systému v ČLR,  obchodní výměnu ve zdravotnictví, čínskou tradiční medicínu.

První kroky byly učiněny pro navázání konkrétní spolupráce mezi Pekingskou nemocnicí a Fakultní nemocnicí Ostrava, Pekingskou dětskou nemocnicí a Fakultní nemocnicí Motol i Ústřední vojenskou nemocnicí Praha a Nemocnicí „301“. Česká delegace se rovněž seznámila blížeji s principy, postupy a prostředky tradiční čínské medicíny, jejíž širší využití v kombinaci s tzv. klasickou či západní medicínou by mohlo poskytnout více možností pro pacienty a zlepšit jejich vlastní přístup ke zdraví.

Součinnost státního sektoru se zástupci zdravotnických firem by měla napomoci lepšímu a výraznějšímu prosazení českých firem na velmi perspektivním a náročném čínském trhu. Jak firma LINET, která před začátkem recepce ke státnímu svátku na ZÚ Peking podepsala se svým čínským partnerem memorandum o spolupráci, tak i firma SOTIO, jejíž čínská dceřiná společnost slavnostně otevřela v průběhu návštěvy svou laboratoř pro výzkum a vývoj léku proti rakovině plic, již v ČLR působí, nicméně podpora ze strany státu může pomoci v nalezení vhodných partnerů i splnění všech nezbytných požadavků pro působení v čínském zdravotnickém sektoru. Pro firmu ICZ se jednalo o poznávací cestu do ČLR a získávání informací o možném uplatnění na místním trhu. Pokud se podaří naplnit očekávání spojená s rozjednanou dvoustrannou spoluprací ve zdravotnictví, lze očekávat i nárůst zájmu o obchodní aktivity v tomto sektoru.

Galerie


UVNO FNO