Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast zástupce OEÚ na veletrhu "Expo Central China 2008"

Pořádání veletrhů „Expo Central China“ je společným projektem šesti provincií ve střední Číně, jehož cílem je přispět účelnou formou k rozšíření obchodních a investičních styků středočínského regionu, který doposud výrazně zaostává za úrovní vyspělých východočínských provincií.

Ve Wuhanu, který je hlavním městem středočínské provincie Hubei, se ve dnech 26. - 28. dubna 2008 konal všeobecný veletrh nesoucí název "Expo Central China 2008". Kancelář pro zahraniční věci (Foreign Affairs Office; FAO) vlády provincie Hubei pozvala k účasti na slavnostním zahájení veletrhu a dalších doprovodných akcích zástupce diplomatických misí akreditovaných v ČLR. Za ZÚ ČR se této akce zúčastnil Miroslav Koníř (MK), 1. tajemník.

Konání veletrhů "Expo Central China" je společným projektem šesti provincií ve střední Číně, jimiž jsou Anhui, Jiangxi, Henan, Hubei, Hunan a Shanxi. Od roku 2006, kdy proběhl první ročník této výstavní akce ve městě Changsha, správním středisku provincie Hunan, bude daný veletrh pořádán každým rokem, a to střídavě v jedné z uvedených středočínských provincií. Druhý ročník veletrhu proběhl v roce 2007 v Zhengzhou, hlavním městě provincie Henan. Řídící orgány výše zmíněných šesti provincií se dohodly na každoročním pořádání veletrhů "Expo Central China" s cílem poskytnout domácím a zahraničním společnostem a podnikům účelný a koncentrovaný prostor pro sondáž možností mezifiremní spolupráce, která přispěje významnou měrou k dalšímu rozvoji střední Číny, jejíž stávající úroveň výrazně zaostává za podstatně rozvinutějšími východočínskými přímořskými provinciemi.

V rámci celkového konceptu letošního ročníku "Expo Central China" se jeho organizační výbor zaměřil na zdůraznění regionálních charakteristik střední Číny a nastavení výchozí platformy pro navázání kontaktů mezi domácími a zahraničními firmami s cílem iniciovat spolupráci v obchodně-ekonomické a investiční oblasti. Hlavní pozornost by při přípravě investičních projektů ve středočínském regionu pro nadcházející období měla být orientována zejména na infrastrukturu a logistiku, automobilový průmysl, vyspělé technologie s nízkou energetickou náročností, optoelektroniku, finanční služby, turistiku a enviromentální problematiku. Pro urychlení rozvoje produkčních odvětví a sféry služeb v provinciích střední Číny je zároveň potřebné usilovat o zvýšení přílivu kapitálu ze zahraničí a z rozvinutých oblastí východní Číny.

Všeobecný veletrh "Expo Central China 2008" ve Wuhanu lze označit za významnou výstavní akci, a to jak svým rozsahem (pozn.: velkoplošný a moderní wuhanský veletržní areál je vskutku velice účelným místem pro pořádání obdobných aktivit), tak i zejména svým teritoriálně-prezentačním záběrem a dosahem. Přítomnost vystavovatelů a vysoká návštěvnost letošního veletrhu ze všech šesti výše uvedených středočínských provincií je bezpochyby příslibem do budoucna, že význam této veletržní akce dále poroste.V této spojitosti je nutno zároveň poznamenat, že vládní program ekonomického a sociálního rozvoje ČLR počítá pro nadcházející období s výraznou podporou rozvojových projektů v oblastech střední a západní Číny, jejichž stávající úroveň je podstatně nižší v porovnání s vyspělými východočínskými provinciemi. V tomto kontextu je tudíž možno počítat s tím, že ústřední vláda podpoří konání veletrhů "Expo Central China" i v dalších letech. O místě konání veletrhu v příštím roce ještě nebylo rozhodnuto. Dá se však předpokládat, že se uskuteční v provincii, kde se ještě neuskutečnil - jedná se o provincie Anhui (hlavní město Hefei), Jiangxi (hlavní město Nanchang) a Shanxi (hlavní město Taiyuan).

zpět na přehled zpět na aktivity