Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast zástupce OEÚ na zasedání Asijsko-evropského dialogu k otázkám rozvoje venkova

Ve dnech 22. – 24. dubna 2008 se konalo v Pekingu zasedání Asijsko-evropského dialogu (ASEM) k otázkám rozvoje venkova. Fóra se zúčastnili jak zástupci zastupitelských úřadů v Pekingu, tak odborníci z jednotlivých příslušných ministerstev cizích zemí.

Ve dnech 22. - 24. 4. 2008 proběhlo v Pekingu zasedání ASEM fóra k otázkám rozvoje venkova. Fóra se zúčastnili zástupci 35 zemí (včetně mezinárodních společenství), kteří byli zastoupeni buď představiteli zastupitelských úřadů v Pekingu nebo představiteli příslušných odborných ministerstev jednotlivých zemí. Vysoce postavenými osobami účastnící se fóra byli náměstkyně ministra zemědělství Litvy, paní Virginija Zostautiene a náměstek ministra zemědělství Filipín, pan Gerundio C. Madueňo. Z čínské strany se přivítání a úvodního proslovu zhostil náměstek ministra zemědělství ČLR, pan Niu Dun. Fórum zorganizovalo ministerstvo zemědělství ČLR pod záštitou dalších zemí (Vietnam, Thajsko, Korejská republika, Francie, Řecko, Kypr a Kambodža).

Příspěvky jednotlivých vystupujících zemí popisovaly současnou situaci na venkově v dané zemi, význam rozvoje venkovských oblastí, politiky rozvoje venkova, opatření na podporu rozvoje venkova, zkušenosti jednotlivých zemí s aplikací těchto opatření, jejich výsledky, případná očekávání atd. Společným prvkem charakterizujícím venkov je jeho význam pro zbytek dané země. Venkov je důležitý pro zajištění potravin a pro ochranu životního prostředí. Mezi společné problémy patří migrace lidí z těchto oblastí, nižší úroveň infrastruktury, vzdělání a životní úrovně. Avšak i v rámci jedné země existují velké rozdíly v rozvoji venkova. Z jednotlivých prezentací lze vysledovat, že rozvoj venkova je v převážné míře omezen následujícími faktory:

- přírodní faktory (přírodní katastrofy ovlivňující zemědělskou úrodu, ale i další rozvoj venkovských oblastí),

- nedostatek finančních zdrojů,

-

nedokonalé vymáhání zákonů a opatření.

Méně vyspělé země se více či méně při rozvoji venkova soustředí především na zajištění dodávek potravin, zvýšení příjmů obyvatel prostřednictvím intenzifikace, diverzifikace a zvýšením produktivity zemědělské výroby, zajištění nezávadné vody jak pro domácnosti, tak pro zemědělskou výrobu a zlepšení přístupu k půdním, lesním a rybolovným zdrojům, zlepšení infrastruktury apod.


Rozvinuté země se při rozvoji venkova soustředí především na udržení obyvatelstva v těchto oblastech (což znamená vytvořit možnosti, aby se obyvatelstvo v těchto oblastech uživilo), zvyšování kvality zemědělských výrobků a ochranu životního prostředí.

Na konci zasedání měl být přijat společný zápis z fóra. K tomu však nedošlo, protože především členské země EU měly k danému textu několik připomínek. Některé body se zdály být příliš zavazující (např. založení mechanismu dialogu). K evropským připomínkám se Ministerstvo zemědělství ČLR v zásadě nestavilo negativně, slíbilo je zapracovat do návrhu společného zápisu a tento návrh poté rozeslat členským zemím ASEM. Do této doby však nebyl návrh společného zápisu zaslán.

zpět na přehled zpět na aktivity