Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zpráva o účasti OEÚ na slavnostní prezentaci projektu v oblasti obnovitelných zdrojů s českým podílem

Slavnostní otevření bioplynové stanice na hovězí farmě u města Lanzhou (provincie Gansu) proběhlo dne 8.8.2007.

Dne 8. 8. 2007 se zúčastnila zástupkyně OEÚ ZÚ Peking slavnostního otevření bioplynové stanice na hovězí farmě u města Lanzhou (provincie Gansu) na pozvání české firmy TEDOM. Bioplynová stanice byla postavena v rámci čínsko-holandského rozvojového projektu. Motory na bioplyn, které vyrábějí elektřinu i teplo, dodala česká firma TEDOM. Přestože se jednalo o slavnostní zahájení projektu, bioplynová stanice již rok funguje. Jedná se o ukázkový projekt, který by měl "otevřít dveře" pro další bioplynové stanice ve venkovských oblastech Číny. Očekává se, že publicita tohoto projektu se odrazí i na zájmu ostatních zemědělců o danou technologii a zařízení.

Slavnostního zahájení se zúčastnil za holandskou stranu 1. tajemník nizozemského velvyslanectví, Martien A. Beek, jenž má na starosti rozvojovou pomoc, dále Cees Timmers, vedoucí projektů rozvojové spolupráce Technické univerzity města Delft. Za čínskou stranu byla hlavní osobou zástupkyně ředitele odboru mezinárodní spolupráce Ministerstva zemědělství ČLR Yao Xiangjun a Deng Keyun, předsedkyně Čínské asociace pro energetický průmysl na venkově. Za firmu TEDOM se účastnil zástupce pro Čínu Peter Čaplický. Dalšími pozvanými hosty byli zástupci místní pobočky ministerstva zemědělství ČLR a města Lanzhou.

Čínsko-holandskí dohoda týkající se zmíněného projektu byla podepsána v roce 2003. V květnu se začal projekt realizovat a v srpnu 2006 začala produkce elektřiny. Stanice je postavena na farmě, která obhospodařuje 3.000 ks hovězího dobytka. Investice si vyžádaly 8,3 mil. RMB, dle ředitele kravína farma dosáhla zisku téměř 1 mil. RMB (využití bioplynu prý přispělo do finančních příjmů farmy částkou 700.000 RMB). Dle informací je projekt úspěšný a stává se regionálním centrem v zacházení s tímto druhem odpadu.

Podle místního zástupce ministerstva zemědělství ČLR výše uvedený projekt je prvním případem podobného rozsahu v provincii, místní vládou je podporován a tvoří inspiraci pro další zemědělské farmy. Zapojení do projektu je pro českou firmu skvělou referencí. Potvrzuje se tak, že podpora pronikání českých firem do oboru ochrany životního prostředí a využívání obnovitelných zdrojů, které patří mezi priority 11. pětiletky, je velmi žádoucí a může přinášet cenné výsledky.

zpět na přehled zpět na aktivity