Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast zástupce OEÚ na sympoziu „Global Investment Promotion Forum"

Ve dnech 23.-24.4.2008 se vedoucí obchodně-ekonomického úseku ZÚ Peking p. Petr Vávra zúčastnil mezinárodního sympozia „Global Investment Promotion Forum – FDI and Urban Agglomeration Economies“ ve městě Nanning, autonomní region Guangxi, který uspořádala místní pobočka United Nations´ Industrial Development Organization (UNIDO) ve spolupráci s regionální vládou a dalšími institucemi ČLR.

Mezi cca stovkou mezinárodních hostů a účastníků sympozia byli starostové a vysocí představitelé celé řady měst a regionů z různých oblastí světa (především USA, Ruska, z některých evropských a asijských zemí), dále zástupci mezinárodních institucí (především pod hlavičkou OSN - UNIDO, UNICEF, UNDP atd.), diplomaté, podnikatelé a novináři. Hlavním mottem sympozia bylo kromě sdílení poznatků o urbanistickém rozvoji také hledání potenciálních investorů a partnerů z celého světa pro rozvoj podnikání a ekonomiky regionu Guangxi, zejména pak s ohledem na možnosti, které nabízí poslední ekonomická rozvojová zóna v ČLR, schválená centrální vládou v Pekingu [1] . Jedná se o ERZ Beibu Gulf Economic Zone (BGEZ), která se snaží těžit ze svého umístění na břehu Jihočínského moře v dostupné vzdálenosti od významných lodních dopravních tras celé oblasti.

Guvernér regionu Guangxi a starosta města Nanningu se kromě zdvořilostních setkání s významnými hosty ze zahraničí zúčastnili také slavnostního zahájení sympózia v nově budované výstavní hale, ve které se v loňském roce konal summit China-Asia Invest a budou se zde odehrávat také další každoroční akce pod uvedenou hlavičkou. Zástupci regionu, města Nanningu i BGEZ ve svých vystoupeních zdůraznili výhody regionu ve srovnání s ostatními oblastmi ČLR (především podpora ze strany centrální vlády, nižší konkurence, velký potenciál rozvoje) a vyzvali přítomné firmy i jejich budoucí následovatele k aktivnímu přístupu. V dalších vystoupeních jednotliví zahraniční hosté buď prezentovali zkušenosti ze svých regionů, měst nebo soukromých firem, případně diskutovali o možnostech investování do rozvoje regionu Guangxi a vhodných projektech [2] .


Global Investment Promotion Forum

Z české strany zastupovala podnikatelský sektor společnost Vítkovice a. s. prostřednictvím vedoucího kanceláře v Pekingu p. Aleše Kučery. S ohledem na krátký časový prostor od okamžiku pozvání ze strany UNIDO do konání sympozia se nepodařilo najít zájemce o účast a vystoupení mezi českými městy a kraji. ČR tak bohužel nebyla zastoupena ani na doprovodné výstavě panelů se snímky a základními informacemi o vybraných městech (řada měst z USA, asijských zemí či evropských států).

zpět na přehled zpět na aktivity


[1] Podle vyjádření starosty města Nanningu a představitelů regionu Guangxi.

[2] Přehled vystoupení účastníků lze najít na www.summit.org.cn.