Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast zástupce OEÚ na veletrhu vývozních a dovozních komodit v Dalianu

Ve dnech 28. – 30. května 2008 se konal ve městě Dalian (provincie Liaoning) veletrh vývozních a dovozních komodit a mezinárodní průmyslová výstava. Obchodně-ekonomický úsek ZÚ Peking byl na daný veletrh pozván. Zástupkyně OEÚ ZÚ Peking se zároveň setkala s předsedou CCPIT Dalian, který před nedávnem navštívil Českou republiku. Předmětem jednání byla rovněž diskuse o možném investičním projektu města Dalian a místních firem v ČR.

Ve dnech 28. - 30. května 2008 se konal v přístavním městě Dalian (severovýchodní provincie Liaoning) veletrh vývozních a dovozních komodit a mezinárodní průmyslová výstava. Obchodně-ekonomický úsek ZÚ Peking byl na daný veletrh pozván. Veletrh exportního typu se ve městě Dalian pořádá již od roku 1987, kdy byl schválen tehdejším ministerstvem zahraničního obchodu a hospodářské spolupráce. Vystavovány zde byly především obráběcí stroje, výrobky zpracovatelského průmyslu (textil, kůže), elektronické výrobky, zařízení na průmyslovou kontrolu a automatizaci, výrobky hutnického průmyslu, výrobky gumárenského, plastikářského a petrochemického průmyslu. Z mezinárodních vystavovatelů se veletrhu zúčastnilo několik firem z Japonska a Korejské republiky, nejednalo se však o oficiální účasti států, pouze o individuální účasti zahraničních firem, které podnikají na území ČLR.

Na slavnostní zahájení veletrhu byli pozváni i zástupci dalších zemí, kupř. Indie (výkonný ředitel federace indických hospodářských komor se sídlem v Pekingu), Egypt (třetí tajemník obchodního úseku ambasády), Korejská republika (konzul GK v Shenyangu), Zambie (rada ZÚ), Rusko (konzul a obchodní konzul GK v Shenyangu) a USA (konzul GK v Shenyangu). Město Dalian leží v jižním cípu poloostrova Liaodong, kde město z východní strany omývá Žluté moře a ze západní strany vody Bohajského zálivu. Město má 5,9 mil. obyvatel, pokrývá 12.570 km2 a pobřeží dosahuje délky přes 1.900 km. Město slouží jako centrum mezinárodní námořní dopravy a mezinárodní logistické centrum pro severovýchod ČLR. Město je rovněž důležitou průmyslovou základnou ČLR, nachází se zde petrochemický průmysl, lodní průmysl, výroba dieselových lokomotiv, domácích spotřebičů nebo rozvinutý sektor informačních technologií. Právě v oblasti informačních technologií byl dosažen výrazný pokrok a město slouží jako outsourcingová destinace pro řadu firem ze Singapuru, Japonska a Korejské republiky. Nachází se zde 22 univerzit a vyšších odborných škol, které vyučují informační technologie. Město je také finančním centrem severovýchodní ČLR. V září bude dokončena silnice přes moře, která spojí Dalian s přístavem Yantai v provincii Shandong. Dalian v budoucnu plánuje vybudovat rovněž metro a tunely, které by odlehčily trvalým dopravním zácpám.

Dne 28.5.2008 v odpoledních hodinách se zástupkyně OEÚ ZÚ Peking setkala s předsedou CCPIT Dalian (Čínská rada pro podporu zahraničního obchodu - pobočka Dalian). Zástupci CCPIT Dalian nedávno navštívili Českou republiku a s pomocí OEÚ ZÚ Peking vykonali i jednání na Hospodářské komoře ČR. Město Dalian uvažuje o založení softwarového parku v zahraničí a v hledáčku je i Česká republika. Předseda CCPIT Dalian (pan Li Bozhou) potvrdil trvající zájem o investici v ČR. Investorem by měla být čínská firma, vlastněná městskou vládou v Dalianu. Na začátek června 2008 bylo dohodnuto setkání obchodního rady OEÚ ZÚ Peking a ředitele ZK CzechInvest Hongkong (J. Černík) s viceprimátorem města Dalian k danému projektu, ale vzhledem k viceprimátorovu zaneprázdnění byla schůzka nakonec odložena. CCPIT Dalian obdržel však všechny podrobné materiály o investičním prostředí v ČR i se zaměřením na informační technologie. Čínská strana byla ubezpečena o zájmu získat tuto investici pro české uzemí.

zpět na přehled zpět na aktivity