Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zmocněnec pro energetickou bezpečnost Bartuška na návštěve JE Sanmen

Zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Ministerstva zahraničních věcí a vládní zmocněnec pro dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, Václav Bartuška, a ředitel odboru licencování nových zdrojů Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), Ján Štuller, navštívili ve dnech 4. – 10. září 2011 Čínu.

V doprovodu ekonomického rady velvyslanectví Petra Vávry jednali v Pekingu s místopředsedou Čínské asociace pro jadernou energii (China Nuclear Energy Association), Zhao Chengkun, s předsedou Státní společnosti pro jadernou technologii (State Nuclear Power Technology Corporation), Wang Binhua, a viceprezidentem Čínské národní jaderné společnosti (China National Nuclear Corporation), Lu Huaxiang, o možné spolupráci v oblasti jaderné bezpečnosti, sdílení zkušeností s výstavbou jaderných elektráren či budoucnosti jaderného sektoru v ČLR a ve světě.

V druhé části návštěvy v ČLR byli čeští zástupci hosty podniku CNNC Sanmen Nuclear Power Co. Ltd., jehož partnerem je mimo jiné americký dodavatel jaderných technologií Westinghouse Electric Company (WEC). Tato společnost nyní buduje novou jadernou elektrárnu nedaleko města Sanmen v provincii Zhejiang, kde má v konečné podobě vyrábět tolik žádanou elektrickou energii pro čínskou ekonomiku celkem až osm reaktorů. Pro čtyři z nich (každý o výkonu 1000 MW) dodává klíčovou technologii právě WEC, který je mj. jedním z hlavních zájemců o dostavbu JE Temelín. Česká delegace využila návštěvy v Sanmenu pro získání informací o pokračujícím budování jaderné elektrárny i diskusi o posílení bezpečnosti těchto zdrojů energie ve světě po událostech v JE Fukušima v Japonsku.