Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zpráva o účasti českých firem na „3.Glass Fair Beijing“ ve dnech 8.-10.7.2007

Ve dnech 8.-10.7.2007 se v Pekingu konal mezinárodní veletrh „3. Glass Fair Beijing“, kterého se zúčastnili také čeští zástupci, ať již napřímo (studio Glassy Glass, prof. J. Pelcl) nebo prostřednictvím svého čínského distributora (J&Q; Beijing Trade – Moser, Halama). Výsledkem účasti těchto subjektů byla úspěšná prezentace českých výrobků, ale i moderního designu skla české sklářské školy.

Na veletrhu "3. Glass Fair Beijing" měla Česká republika zastoupení ve dvou expozicích. Ozdobou veletrhu a nejnavštěvovanějším stánkem byla společná expozice firem Moser a Halama, které jsou na čínském trhu zastupované firmou J+Q Trade. Sklářské výrobky obou výrobců byly předvedeny i v rámci módní přehlídky, která byla součástí slavnostního zahájení výstavy.

Výstavní prostory českých firem byly naaranžovány vskutku impozantně
Výstavní prostory českých firem byly naaranžovány vskutku impozantně

Veletrhu se dále zúčastnila skupina mladých designérů a výrobců kvalitního broušeného skla soustředěných kolem uměleckého studia Glassy Glass v Novém Boru. Tito mladí designéři se zúčastnili také svými 3 návrhy mezinárodní soutěže, která probíhala v rámci veletrhu a kterou obeslalo na 200 mezinárodních návrhářů. O vysoké úrovni Glassy Glass svědčí 2. a 3. místo v této soutěži.

Sluneční tvář - jeden z mnoha vystavovaných exponátů české designérské sklářské školy
Sluneční tvář - jeden z mnoha vystavovaných exponátů české designérské sklářské školy

Česká delegace byla následně pozvána profesorem Guan/em Donghai/em, vedoucím katedry skla Tsinghua Univerzity v Pekingu, na exkurzi nově zřízeného studia. Prof. Guan požádal J. Hunata o konzultantskou spolupráci.
Prof. Guan, vedoucí katedry skla na Pekingské Tsinghua Univerzitě s českým sklařským designérem J. Hunatem
Prof. Guan, vedoucí katedry skla na Pekingské Tsinghua Univerzitě s českým sklařským designérem J. Hunatem


Na veletrh byl také pozván jako čestný host profesor Jiří Pelcl - bývalý rektor VŠUP a špičkový designér, který byl předsedou hodnotitelské komise mezinárodní designérské soutěže a zároveň jedním ze tří hlavních řečníků odborného fóra, věnovaného roli designu a uměleckého i průmyslového skla v životě člověka a společnosti.

Organizátoři ocenili účast českého velvyslance PhDr. Vítězslava Grepla. Dále vyjádřili přání, aby česká účast v příštím roce byla širší, neboť výsledky veletrhu znovu potvrdily velký zájem čínské veřejnosti o "neznámé" české sklo, což napovídá, že investice do tohoto segmentu a jeho propagace mohou počítat s dobrou návratností.

zpět na přehled zpět na aktivity