Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Město Changchun

Hlavní město provincie Jilin.

changchun

 

Changchun dnes

Changchun je hlavním městem provincie Jilin, rozkládajícím se na severovýchodě Číny a patřícím společně s provincií Heilongjiang a Liaoning k pásu tzv. „Severovýchodních provincií“ (Dong Bei). Počet jeho obyvatel dosahuje 3,6 milionů, pokud se však započítá „širší“ město, ustálí se počet obyvatel metropole  až na čísle 7 milionů. Changchun je v ČLR znám jako „čínský Detroit“, jelikož z hlediska ekonomiky města je naprosto klíčový význam automobilového průmyslu (ve městě sídlí jedna z největších čínských automobilek FAW). Vedle toho je Changchun znám pro svůj filmový průmysl, který však postupně upadá ve prospěch Šanghaje. Snahou místní vlády je pokusit se o „restart“ tohoto ekonomického odvětví renovací „filmového města“, stejně tak jako pořádáním Changchunského filmového festivalu.

Pohnutá historie severočínské metropole

Severovýchodní provincie měly z hlediska historického vývoje Číny klíčovou roli s proto, že se zde nacházel historický stát Mandžusko, který byl za okupace Číny Japonci ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století obnoven pod vedením „posledního císaře“ dynastie Qing - Pu Yu. Ten si vybral za sídelní město své nové říše právě Changchun a město tak získalo komplex paláců, jenž je dnes využíván jako muzeum vypovídající o této komplikované době.

Japoncům se však kromě krutého a bezskrupulózního vládnutí povedlo také severovýchod Číny industrializovat a vytvořit infrastrukturní síť (cesty a především železnice), která funguje dodnes. Japonský vliv pak rovněž přinesl výstavbu továren těžkého průmyslu, který se stal požehnáním i prokletím celého regionu (ekologická zátěž některých regionů Mandžuska je dnes enormní). Stejně tak je dodnes patrný vliv japonské kultury na obyvatele Changchunu, z nichž stále relativně vysoké procento hovoří japonsky (v osmdesátých  letech byla japonština vedle angličtiny na základních školách povinně volitelným jazykem).

Sídlo prestižní university

Universita v Jilinu (Jilin University – www.jln.edu.cn) vznikla spojením 3 škol, je velmi moderně zaměřená, s vynikajícím materiálním zázemím a všestrannou snahou o otevřenost. Je vedle prestižní pedagogické Normal University jednou ze 4 státních univerzit v provincii a patří mezi 10 nejlepších univerzit v ČLR (přičemž v oboru chemie zaujímá trvale 3. místo v zemi). Studuje zde 33 000 studentů (s part-time je to celkem 100 000) a je nejvšestrannější v Číně (od vojenské VŠ, přes automobilové inženýrství, medicínu, biotechnologii až po humanitní obory jako právo, filosofii nebo cizí jazyky, kde se učí angl., ruština, franc., něm., špan., jap. a korejština). Od r. 2009 je čínským ústředím pro Konfuciovy ústavy finančně podporován obor výuky učitelů čínštiny[1] (North-East Chinese language promotion program). Zahraniční styky udržuje Jilin univerzita se 110 institucemi ve 40 oborech (z Evropy hlavně Rak., Něm, Itálie, Francie, Velké Británie – se kterou sdílí fyzikální laboratoř). V Changchunu studuje asi 1500 zahraničních studentů ze 37 zemí, přičemž nejvíce v oboru medicína, a přednáší mnoho cizích profesorů (mj. z VB nebo USA). K nejprestižnějším patří kurzy mezinárodních vztahů. Na 1000 studentů a 100 profesorů ročně vyjíždí do zahraničí (každá politická delegace z provincie s sebou navíc obyčejně bere experty z Jilin univerzity pro setkání s vědci tamních zemí). Při ústavu sociálních věd existuje European Studies Centre s programem o EU (jeden ze 14 v Číně) – ovšem kontakty má centrum zatím spíše s Německem či Nizozemskem, studia o ČR resp. Střední Evropě v programu zatím nejsou (pro 2. fázi programu by je velmi rádi otevřeli).

Více infomací

Více informací o tomto severočínském městě najdete na stránkách městské vlády zde. Stránky jsou aktuální a jsou dostupné také v angličtině.