Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká vlajka zavlála nad výstavištěm EXPO v Šanghaji

Kdo se na chvilku zastavil, třeba na krásně opraveném a nedávno otevřeném nábřeží Bund v Šanghaji, a podíval se o půlnoci z 16. na 17. května letošního roku na osvícenou budovu televizní věže, spatřil na jejím těle blikající českou vlajku – symbol právě zahájeného českého národního dne na světové výstavě EXPO 2010. Byl to opravdu nevšední okamžik, navozující atmosféru tohoto zvláštního dne, kdy byla úderem desáté hodiny dopolední, za přítomnosti místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí České republiky Jana Kohouta, ministra pro evropské záležitosti Juraje Chmiela, ministra zemědělství Jakuba Šebesty, jejich delegace, českých i čínských novinářů a veřejnosti, vytažena na stožár před budovou Expo Centra vlajka naší země doprovázená státní hymnou a tím byl zahájen bohatý program národního dne.

Vzácní hosté z čínské a české strany shlédli krátké představení bratří Cabanů „Kde domov můj“, které vtipnou a neotřelou formou ukázalo ve zkratce české dějiny a vyzdvihlo jejich významné momenty i tradice v kultuře, ekonomice či ve sportu. Ministr Jan Kohout se svými vládními kolegy a delegací také navštívil čínský pavilón, kde se seznámil s jeho koncepcí a shlédl krátký film s poselstvím pro současné i budoucí generace, a poté si všichni proklestili cestu řekou zvědavých návštěvníků do českého pavilónu, kde byli uvítáni generálním komisařem Pavlem Antonínem Stehlíkem a jeho kolegy. Český pavilón, který v sobotu 16. května dosáhl hranice půl miliónu návštěvníků a stal se tak jedním z nejnavštěvovanějších (a podle řady názorů i nejzajímavějších) stánků mezi zúčastněnými zeměmi, překypoval v tuto dobu zvědavými hosty všech generací, což odpovídá jeho charakteru a zaměření. Ministr Jan Kohout se svým partnerem, čínským náměstkem ministra zahraničí Zhai Jun, zastavili u sochy sv. Jana Nepomuckého a pohladili si všemi obdivovaný reliéf z Karlova mostu pro štěstí, společně se ve virtuálním letadle proletěli nad Českou republikou, prohlédli si kapku zlata a celou řadu dalších exponátů v pavilónu.

Jednani na EXPO

projev na zahájení Národního dne

 

Mezitím běžel na „evropském“ náměstí před národním pavilónem bohatý program vystoupení zpěváků a skupin nejrůznějšího zaměření – od Dana Bárty přes Čechomor až po 4tet Jiřího Korna, jejichž umělecké poselství z centra Evropy s potěšením sledovali jak místní, tak i zahraniční návštěvníci a také skupinky Čechů. Zejména na tvářích našich krajanů, kteří v Číně žijí a pracují, bylo patrné, že by si moc přáli, aby podobné zážitky mohli prožívat častěji. Stejně spokojené tváře bylo vidět v obchůdku se suvenýry na kraji pavilónu či ve vedlejší EXPO restauraci, která nabídla hladovým hostům kromě lákavých jídel české kuchyně i pivo Budvar, prodávané na čínském trhu, a atmosféru podobnou oblíbeným hospůdkám v daleké vlasti. Už dnes je možné říci, že český pavilón na EXPO rozhodně nezapadne a dobře reprezentuje mateřskou zemi na této významné akci.

S tímto závěrem odlétal do Prahy i ministr Jan Kohout spolu s doprovodnou delegací, jenž se kromě návštěvy EXPO setkal také s viceguvernérem provincie Shaanxi. V rozhovoru zaznělo, že Česká republika i provincie Shaanxi mají (samozřejmě kromě počtu obyvatel a velikosti území) mnoho společného a proto i do budoucna mohou dobře spolupracovat – v ekonomice, obchodu, kultuře i sportu. Delegace ze Shaanxi se chystá navštívit v září tohoto i příštího roku Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně a má zájem o prezentaci českých firem, které nabízejí projekty v oblasti ochrany životního prostředí, obnovitelných zdrojů energie, dodávek pro uhelné doly atd. Nedaleko hlavního provinčního města Xi´an se nachází slavná Terakotová armáda, jejíž vojáci by mohli ukázat své hliněné brnění i české veřejnosti na výstavě v Čechách.

Terakota

setkání s víceguvernérem Shaanxi

Českou delegaci při její návštěvě v Šanghaji pozdravili také zástupci Farmy česko-slovensko-čínského přátelství, která vznikla v roce 1956 na znamení vděčnosti za dar tehdejší československé vlády v podobě zemědělských strojů a zařízení i vyslaných expertů. Od té doby se podařilo místní komunitě vybudovat nejen moderní zemědělství, ale i průmyslovou výrobu, díky níž se výrazně zlepšila životní úroveň místních obyvatel. Do dnešní doby udržují lidé z Farmy přátelské vztahy s Českou i Slovenskou republikou a pravidelně jezdí na návštěvy do obou zemí, kde hledají nové partnery a čerpají inspiraci pro budoucí období.

Skywalk

skywalk v budově WTC