Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Delegace ČR na setkání šéfů vlád 16 zemí Střední a Východní Evropy a ČLR

Dne 25.-26.11.2013 se v rumunském hlavním městě Bukurešti uskutečnila již druhá schůzka šéfů vlád 16 zemí Střední a Východní Evropy a ČLR. Českou delegaci vedl předseda vlády ČR J. Rusnok, mezi členy byl také velvyslanec ČR v ČLR L. Sečka.

ČR chápe tuto iniciativu, která je podle první schůzky často nazývána jako Varšavská iniciativa, zejména jako platformu pro rozvoj bilaterálních kontaktů.

Předseda vlády ČR J. Rusnok ve své řeči zdůraznil, že ČR pokládá tuto významnou aktivitu za komplementární ke strategické spolupráci mezi EU a Čínou a za její součást. Potvrdil zájem ČR uskutečnit další kola jednání na této úrovni v příštím roce v Praze. Současně vyjádřil ochotu ČR zabývat se uspořádáním dalšího ročníku „Čínského investičního fóra“ v Praze v příštím roce, který by byl otevřen pro všechny účastníky Varšavské iniciativy. Se sympatiemi také hovořil o myšlence zřízení „Asociace regionální spolupráce“ se sídlem v Praze.

J. Rusnok využil účast na konferenci také k bilaterálnímu jednání se svým čínským protějškem, premiérem Li Keqiangem. Oba se zaměřili zejména na rozvoj dvoustranné ekonomické a obchodní spolupráce včetně investic a technologií. Hovořili také o 65. výročí navázání diplomatických vztahů, které oslavíme v příštím roce, a o jejich současném potenciálu. Oba se shodli na společném zájmu dvoustrannou spolupráci posílit a ještě více využívat její výsledky ku prospěchu občanů obou států.

 

Odkaz na anglickou reportáž CCTV zde