Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace velvyslanectví o zemětřesení v Japonsku

Dne 11.3.2011 zasáhlo Japonsko silné zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály. Zemětřesení aktivovalo masivní vlnu tsunami. V důsledku zemětřesení a tsunami došlo k poškození několika jaderných elektráren na východním pobřeží Japonska

Velvyslanectví ČR v Pekingu velmi pečlivě monitoruje situaci způsobenou zemětřesením a následnou vlnou tsunami v Japonsku. Dle dostupných informací nezpůsobila tato tragická živelná pohroma žádné ohrožení života či majetku na území ČLR.

Přírodní katastrofa však způsobila poškození několika jaderných elektráren na východním pobřeží ostrova Honšů. Japonská vláda a úřady však činí všechny kroky, aby situaci udržely pod kontrolou. Aktuální informace lze nalézt např. na www.sujb.cz nebo v angličtině na www.iaea.org

Ministerstvo zahraničních věcí i Velvyslanectví ČR v Tokiu doporučují všem občanům ČR vyvarovat se cestování do severní oblasti ostrova Honšů a celkově zvážit nutnost cest do Japonska. Občané, kteří se v Japonsku zdržují, by měli respektovat pokyny místních úřadů.

Vzhledem k výskytu dotazů ze strany občanů ČR zdržujících se dlouhodobě či krátkodobě na území ČLR ohledně rizika možného úniku radiace z poškozených jaderných elektráren sdělujeme, že Velyslanectví ČR v Pekingu nemá v tuto chvíli žádnou informaci o tom, že by území ČLR bylo jakoliv bezprostředně ohroženo.

Velvyslanectví bude situaci i nadále nepřetržitě sledovat ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a příslušnými úřady v ČLR. V případě potřeby bude jakákoliv nová relevantní informace o vývoji stávajícího stavu umístěna na tuto naší webovou stránku. V případě zájmu tedy doporučujeme tyto zprávy pravidelně sledovat.

Velvyslanectví je rovněž připraveno rozesílat v případě potřeby důležité informace i prostřednictvím e-mailu všem občanům ČR, kteří jsou na našem zastupitelském úřadu zaregistrováni. Pokud dosud zaregistrováni nejste a máte zájem takové případné informace obdržet, doporučujeme provést registraci prostřednictvím kontaktů na této naší webové stránce - www.mzv.cz/beijing.