Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zdravotnictví Martin Holcát vykonal oficiální návštěvu Číny

Na pozvání ministryně zdravotnictví ČLR paní Li Bin navštívil ve dnech 12. – 20. srpna 2013 Čínu ministr zdravotnictví ČR Matin Holcát. Byl doprovázen zástupci českých nemocnic, lázní a společností činných v oblasti zdravotnictví. Návštěva byla spoluorganizována Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce.

Ministr Holcát zaháji svoji návštěvu v Šanghaji, kde se setkal s ředitelem Úřadu zdravotnictví města Šanghaj panem Xu Jianguang, představitelkou šanghajské městské vlády paní Zong Ming a prezidentem společnosti Sinopharm Group Co. panem Wei Yulin Ministr s nimi jednal o možné spolupráci mezi českými a čínskými nemocnicemi, zdravotními odborníky a společnostmi, které produkují sofistikované výrobky moderního lékařství. Navštívil také nemocnici Ruijing, Šanghajskou univerzitu tradiční čínské medicíny a nemocnici Shuguang, která se specializuje právě na léčbu metodami tradiční čínské medicíny.

Druhá část návštěvy se uskutečnila v Pekingu. Ministr Holcát se krátce setkal s místopředsedou Všečínského shromáždění lidových zástupců (a bývalým ministrem zdravotnictví) panem Chen Zhu a následně vystoupil s projevem jako jeden z hlavních řečníků na konferenci China Health Forum. Dne 19. srpna měl jednání se svým protějškem, ministryní Li Bin. Hlavní témata se soustředila na tradičně dobré vztahy mezi dvěma zeměmi a možným zesílením spolupráce v oblasti zdravotnictví. Ministr Holcát a ministryně Li vyjádřili svou vůli a zájem na výměně zkušeností a nalezení nových možností pro vzájemnou spolupráci. Ministr Holcát pozval ministryni Li Bina na návštěvu ČR.

Ministr Holcát se také setkal se starostou města Peking Wang Anshun a dále ředitelem Úřadu zdravotnictví města Peking. Schůzka s ministram Zhang Yong z Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv Číny byla dobrou příležitostí k navázání vztahů s českým Státním úřadem pro kontrolu léčiv a jeho ředitelem Pavlem Březovským, který byl součástí delegace. Při návštěvě Pekingské dětské nemocnice ministr Holcát symbolicky dokončil interiérovou dekoraci s tematikou příběhu O krtkovi a malým pacientům předal knihy a hračky právě s oblíbenou dětskou postavičkou krtečka.

Během svých jednání a diskuzí ministr Martin Holcát opakovaně připomněl, že obě země mají dlouhou tradici bilaterálních vztahů a v roce 2014 společně oslaví 65. výročí navázaní diplomatických styků.

Galerie


Martin Holcat