Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zdravotnictví Martin Holcát vykonal oficiální návštěvu Číny

Na pozvání ministryně zdravotnictví ČLR paní Li Bin navštívil ve dnech 12. – 20. srpna 2013 Čínu ministr zdravotnictví ČR Matin Holcát. Byl doprovázen zástupci českých nemocnic, lázní a společností činných v oblasti zdravotnictví. Návštěva byla spoluorganizována Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce.

Ministr Holcát zaháji svoji návštěvu v Šanghaji, kde se setkal s ředitelem Úřadu zdravotnictví města Šanghaj panem Xu Jianguang, představitelkou šanghajské městské vlády paní Zong Ming a prezidentem společnosti Sinopharm Group Co. panem Wei Yulin Ministr s nimi jednal o možné spolupráci mezi českými a čínskými nemocnicemi, zdravotními odborníky a společnostmi, které produkují sofistikované výrobky moderního lékařství. Navštívil také nemocnici Ruijing, Šanghajskou univerzitu tradiční čínské medicíny a nemocnici Shuguang, která se specializuje právě na léčbu metodami tradiční čínské medicíny.

Druhá část návštěvy se uskutečnila v Pekingu. Ministr Holcát se krátce setkal s místopředsedou Všečínského shromáždění lidových zástupců (a bývalým ministrem zdravotnictví) panem Chen Zhu a následně vystoupil s projevem jako jeden z hlavních řečníků na konferenci China Health Forum. Dne 19. srpna měl jednání se svým protějškem, ministryní Li Bin. Hlavní témata se soustředila na tradičně dobré vztahy mezi dvěma zeměmi a možným zesílením spolupráce v oblasti zdravotnictví. Ministr Holcát a ministryně Li vyjádřili svou vůli a zájem na výměně zkušeností a nalezení nových možností pro vzájemnou spolupráci. Ministr Holcát pozval ministryni Li Bina na návštěvu ČR.

Ministr Holcát se také setkal se starostou města Peking Wang Anshun a dále ředitelem Úřadu zdravotnictví města Peking. Schůzka s ministram Zhang Yong z Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv Číny byla dobrou příležitostí k navázání vztahů s českým Státním úřadem pro kontrolu léčiv a jeho ředitelem Pavlem Březovským, který byl součástí delegace. Při návštěvě Pekingské dětské nemocnice ministr Holcát symbolicky dokončil interiérovou dekoraci s tematikou příběhu O krtkovi a malým pacientům předal knihy a hračky právě s oblíbenou dětskou postavičkou krtečka.

Během svých jednání a diskuzí ministr Martin Holcát opakovaně připomněl, že obě země mají dlouhou tradici bilaterálních vztahů a v roce 2014 společně oslaví 65. výročí navázaní diplomatických styků.

Galerie


Martin Holcat