Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva hejtmana M.Chovance v ČLR otevírá Plzeňskému kraji nové možnosti

Ve dnech 6. - 11.6.2013 navštívil Čínskou lidovou republiku hejtman Plzeňského kraje M. Chovanec. V doprovodu velvyslance České republiky v Číně, L. Sečky a společně s delegací tvořenou zejména vedoucími představiteli Česko – čínské komory vzájemné spolupráce, J. Tvrdíkem, Hospodářské komory ČR, P. Kuželem, a dalšími významnými zástupci kraje a jeho podnikatelských kruhů zavítal do partnerské provincie Zhejiang.

V jejím hlavním městě, Hangzhou, které patří k perlám čínské architektury, se setkal s úřadujícím primátorem, paní Tong Guili. Ve městě Ningbo, které je významné m.j. proto, že vybudovalo druhý největší čínský námořní přístav, se zúčastnil Investičního a obchodního sympozia a tradičního veletrhu spotřebního zboží. V jeho průběhu se setkal s předsedou Asociace přátelství a bývalým ministrem zahraničního obchodu, panem Chen Deming. Společně diskutovali možnosti umístit významnou čínskou investici na vybudování průmyslového a technologického parku v ČR, konkrétně v Plzeňském regionu. Hejtman M. Chovanec podrobně vyložil čínskému partnerovi reálné podmínky a výhody pro nasměrování takové investice do jeho regionu.

 Nejdůležitějším bodem programu bylo jednání hejtmana Plzeňského kraje M. Chovance s jeho partnerem, guvernérem provincie Zhejiang, panem Li Qiang. Oba politici se shodli na tom, že jejich regiony mohou úspěšně spolupracovat v mnoha oblastech. Obsáhlá konstruktivní diskuse vyústila ve společný závěr, že zmocněnci obou vrcholných regionálních představitelů připraví podklady pro konkrétní spolupráci ve třech hlavních směrech: a) obchod, investice a cestovní ruch, b) kultura a vzdělávání, c) nové technologie a spolupráce ve zdravotnictví. S odvoláním na dvanáctibodový program spolupráce Číny a zemí střední a východní Evropy předložený bývalým čínským premiérem Wen Jiabao v loňském roce ve Varšavě zdůraznil hejtman M. Chovanec, že Plzeňský kraj a provincie Zhejiang by se mohly v budoucnu stát modelem efektivního využití možností, které skýtá regionální spolupráce. Hejtman M. Chovanec pozval svého čínského partnera k návštěvě Plzeňského kraje. Pozvání bylo s uspokojením přijato. Za zmínku určitě stojí, že šlo o první přímé jednání českého a čínského vrcholného regionálního politika za poslední tři roky.

 Poslední zastávkou na hejtmanově cestě byla návštěva města Suzhou, významného technologického a průmyslového centra v provincii Jiangsu. Jejím hlavním cílem bylo podpořit obchodní aktivity firmy Škoda Electric, která zde s čínským partnerem založila společný podnik Škoda - Kingway (SKE), vyrábějící trakční jednotky pro soupravy metra. Hejtmanovo jednání s náměstkem primátora pro ekonomiku, panem Zhou, potvrdila silný zájem obou stran na úspěšném rozvoji firmy a jejich aktivit nejenom na území města a provincie, ale také celé Číny.

12.6.2013 Libor Sečka