Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva Mlžného města Chongqingu

Nad sečuanskou specialitou Huoguo (ohnivý kotlík) obvykle nezůstává jedno oko suché. Ne, že by chuť této speciality způsobovala tak negativní emoce, ale vydatná porce chilli papriček v horkém oleji, do kterého jsou namáčeny různé kousky masa a zeleniny, často potrápí i zkušeného gurmána. Huoguo je tradiční čínská specialita s kořeny v největší aglomeraci světa – Chongqingu, cíle návštěvy pana velvyslance Sečky 7.-9. dubna 2010.

Chongqing je dle čínských statistik největším městem na světě – jeho populace dosahuje téměř 32 milionů obyvatel. Skutečností však je, že z „našeho“ pohledu je Chongqing spíše provincií, rozlohou rovnající se velikosti České republiky. Městská část jako taková poskytuje domov zhruba 7 milionům Číňanů.

Chongqingu je kopcovité město, přezdívané svými obyvateli (snad v důsledku smogu, snad díky umístění v kotlině a tedy přirozené vysoké vlhkosti vzduchu) „Mlžné město“. Kopcovité ulice Chongqingu, díky nimž nespatříte na ulicích téměř žádné cyklisty a také záplavy zeleně odlišují tuto metropoli od většiny čínských měst, rozsáhlý stavební boom má naopak Chongiqng s většinou ostatních čínských metropolí společný.

Návštěva pana velvyslance vedla nejprve na slavnostní zahájení veletrhu Chongqing Hi Tec Fair, kde delegace podpořila vystavující české strojařské firmy. Hlavním účelem návštěvy však byla schůzka přímo na chongqingské radnici, kde pan velvyslanec hovořil s vicestarostou Zhou Mubingem o rozvoji konkrétní spolupráce mezi Chongqingem a Českou republiku na regionální úrovni. Na základě výsledků jednání lze konstatovat, že jeden z krajů v ČR zřejmě již brzy najde v Chongqingu silného a perspektivního partnera.

Krátká, zato však velmi zajímavá návštěva Sečchuanské akademie výtvarných umění následovala po skončení jednání na chongiqinské municipalitě. Sichuan Academy of Arts je podle většiny kritérií největším institutem výtvarných umění v ČLR. Samotné místo doslova bují energií a kreativitou.V rámci návštěvy byl pan velvyslanec nejprve seznámen s prací řady začínajících i již etablovaných studentů akademie, přičemž se potvrdila skutečnost, že akademie je dlouhodobě považována za velmi otevřenou a svobodnou uměleckou školu. Genius loci propůjčuje místu jeho historie – původně se jednalo o depo a opravny tanků, což dnes již prozrazují jen některé vtipně akcentované detaily budov a exponát legendárního tanku T-34.

Káva

Káva s Luo Zhongli, ředitelem akademie a jedním z nejvýznamějších současných čínských realistů.

A konečně, po návštěvě akademie došlo také na legendární ohnivý kotlík. Pozvání na něj od kolegů z chongqingského úřadu nebylo možno odmítnout. A potom, kdo by také odmítnout pozvání na tuto delikatesu chtěl….