Velvyslanectví České republiky v Pekingu

changchun2
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva v čínském Detroitu

Changchun se stal prvního a druhého prosince 2011 cílem návštěvy delegace vedené velvyslancem Liborem Sečkou, v níž měli však také zastoupení podnikatelé v čele s řediteli čínských kanceláří firem Vítkovice a TEDOM. Nabitý program dvoudenní cesty vrcholil setkáním se starostou sedmimilionového města panem Cui Jie a návštěvou místní vyhlášené university.

Changchun je hlavním městem provincie Jilin, rozkládajícím se na severovýchodě Číny a patřícím společně s provincií Heilongjiang a Liaoning k pásu tzv. „Severovýchodních provincií“ (Dong Bei). Počet jeho obyvatel dosahuje 3,6 milionů, pokud se však započítá „širší“ město, ustálí se počet obyvatel metropole až na čísle 7 milionů. Changchun je v ČLR znám jako „čínský Detroit“, jelikož z hlediska ekonomiky města je naprosto klíčový význam automobilového průmyslu (ve městě sídlí jedna z největších čínských automobilek FAW). Vedle toho je Changchun znám pro svůj filmový průmysl, který však postupně upadá ve prospěch Šanghaje. Snahou místní vlády je pokusit se o „restart“ tohoto ekonomického odvětví renovací „filmového města“, stejně tak jako pořádáním Changchunského filmového festivalu.

Severovýchodní provincie měly z hlediska historického vývoje Číny klíčovou roli proto, že se zde nacházel historický stát Mandžusko, který byl za okupace Číny Japonci ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století obnoven pod vedením „posledního císaře“ dynastie Qing - Pu Yu. Ten si vybral za sídelní město své nové říše právě Changchun a město tak získalo komplex paláců, jenž je dnes využíván jako muzeum vypovídající o této komplikované době.

Japoncům se však kromě krutého a bezskrupulózního vládnutí povedlo také severovýchod Číny industrializovat a vytvořit infrastrukturní síť (cesty a především železnice), která funguje dodnes. Japonský vliv pak rovněž přinesl výstavbu továren těžkého průmyslu, který se stal požehnáním i prokletím celého regionu (ekologická zátěž některých regionů Mandžuska je dnes enormní). Stejně tak je dodnes patrný vliv japonské kultury na obyvatele Changchunu, z nichž stále relativně vysoké procento hovoří japonsky (v osmdesátých  letech byla japonština vedle angličtiny na základních školách povinně volitelným jazykem).

Setkání s panem starostou proběhlo v mimořádně přátelském duchu a k diskutovaným tématům patřila spolupráce v oblasti obnovitelných technologií (bioplynové stanice dodávané zmiňovanými dvěma firmami), meziměstským partnerstvím (možná dohoda o „sister-city“ s vytipovaným českým městem), nebo výstavbou pivovaru o minimální výrobní kapacitě 200 000 tun. Řada obyvatel Changchunu patří mezi fanoušky zimních sportů, což je v Číně celkem nezvyklý jev a proto se přátelské povídání stočilo také k tématům sportovním –osudu profesionálního changchunského hokejového týmu (opět oblast možné spolupráce s ČR), nebo vyhlášenému běhu na lyžích Vasaloppet, který se v Changchunu pravidelně koná.

Návštěva Jilinské univerzity, která patří mezi 10 čínských nejlepších, pak představovala ideální možnost, jak čínské straně nabídnout účast na výměnném programu studentů, který realizuje české ministerstvo školství v roce 2012. Slibně zní rovněž zájem ze strany jilinských akademiků spolupracovat s univerzitou ve střední nebo východní Evropě – zatímco univerzita v Jilinu má po světě již 16 partnerských univerzit, chybí mezi nimi jakýkoli partner z našeho regionu.

Changchun-Mayor Cui Jie

Changchun-University