Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové obzory spolupráce na poli genetiky mezi českými a čínskými vědci

Jihočínské město Shenzhen je jedním z ekonomických symbolů nové Číny a jejího otevírání se světu. Ten příběh člověka ani po čase nepřestává fascinovat – ještě před třiceti lety ospalé rybářské maloměsto, o kterém pomalu v Číně nikdo nevěděl, natož pak ve světě. Vytvořením zvláštní ekonomické zóny, která začala na čínskou pevninu lákat investory vidinou nízkých nákladů a rychlého zisku, se otevřela stavidla dravému proudu rozvoje, který za uplynulé tři dekády přetvořil zapomenutý městys na pulzující osmimiliónové centrum moderní výroby, ale i výzkumu a vývoje.

Sídlí zde kupříkladu firmy, které ve světovém měřítku zvedají tlak konkurentům zvučných jmen – Huawei a ZTE – a známe je i z našeho trhu, ale to jsou jen pověstné špičky ledovce, neboť město a jeho okolí je plné menších i větších dynamicky se rozvíjejících firem.

Proto není nijak překvapující skutečností, že se čeští výzkumníci a lidé, kteří mají ve vládě i v agentuře CzechInvest na starosti podporu vědy a výzkumu (nejlépe v kombinaci s investicemi), vydali ve dnech 6. až 8. prosince již podruhé do tohoto města, aby navázali na vydařenou českou technologickou misi do Guangzhou a Shenzhenu v listopadu 2011. Stejně jako o rok dříve i letos vedla malou, ale odhodlanou a dobře připravenou delegaci z ČR M. Kopicová, bývalá ministryně školství a nynější první místopředsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace vlády ČR. Delegaci doprovázel stejně jako před rokem i velvyslanec L. Sečka a na čínské straně byli čeští vyslanci z oboru vědy přijati jak na špičkovém pracovišti Beijing Genomics Institute (BGI), tak i na vědeckém odboru vlády města Shenzhenu. Cílem prezentací, které za českou stranu přednesli kromě M. Kopicové také R. Sedláček z Institutu molekulární genetiky Akademie věd, H. Chlebná za CzechInvest a Z. Ručka za Jihomoravské inovační centrum, bylo jednak seznámit čínskou stranu se schopnostmi našich vědců a výzkumníků, vysokou úrovní vědeckých pracovišť i dosaženými úspěchy, tak i s možnostmi spolupráce mj. na poli genetiky, podmínkami pro případné investice a rozjezd vědeckých aktivit v ČR atd.

Jednání proběhla i díky již navázaným kontaktům z dřívějších návštěv zástupců ČR v ČLR i BGI v ČR ve velmi přátelské, otevřené a vstřícné atmosféře, která je příslibem možné spolupráce do budoucna. Takový krok by mohl přinést oběma stranám pozitivní efekty v samotné výzkumné práci, ale i v dalším rozšíření pracovních kontaktů mezi vědci z obou zemí. S tímto poselstvím také M. Kopicová předala doktoru Jianu Wangovi, řediteli a spoluzakladateli BGI, osobní dopisy premiéra ČR P. Nečase a hejtmana Jihomoravského kraje M. Haška.