Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Huai´anu se servírují dušení úhoři, královské štěstí a investiční příležitosti

Ve dnech 16-17. prosince podnikla Sandra Lang Linkensederová (jako emisarka ekonomické sekce ZÚ Peking) spolu se skupinou dalších diplomatů z nejrůznějších zemí světa dvoudenní poznávací cestu do města Huai´an. Účelem World Diplomats´ Trip tradičně pořádaného Commercial Express of Embassies (nevládní organizací, která se věnuje propagaci dvoustranných diplomatických vztahů mezi ČLR a ostatními státy) bylo představení velkoměsta severní části čínské provincie Jiangsu nazývaného též Perlou na řece Huai.

Česká diplomatka měla Huai´an poznat a tlumočit své zemi jeho půvab a podnikatelské příležitosti.

Město s více než 5mil obyvatel (nacházející se zhruba 1000km jihozápadně od Pekingu, s nímž ho pojí denní letecké spojení) není na mapě žádným nováčkem. Pyšní se více než dvoutisíciletou historií, během níž se zde narodilo několik velikánů čínských dějin, jako např. válečný stratég Hanxin, národní hrdinka Liang Hongyu či Guan Tianpei, autor proslulé legendy Putování na Západ. V roce 1898 zde také prvně spatřil svět Čou Enalaj, první čínský premiér a ministr zahraničních věcí po roce 1949, kterého Číňané považují za jednoho z osvícených zakladatelů moderní Číny. Dnešní podoba rodiště a jeho okolí dělá čest jeho památce.

Huai´an a jeho okolí prokazatelně disponuje přírodními krásami, malebným jezerem Hongze Lake, ale také dobrou infrastrukturou, šesti moderními univerzitami, úrodnou půdou i industriálními parky. V jednom z nich se nachází modernizovaná palírna tradiční lihoviny Královské štěstí. Evropana může chuť poněkud zaskočit, Číňané však pálenku z obilovin milují a za obzvláště uležené ročníky jsou ochotni zaplatit stovky RMB. Tato ďábelsky silná kořalka doplňuje vyhlášenou huayanskou kuchyni, jejíž specialitou jsou dušení úhoři, vaření sladkovodní raci i nebohé pečené želvy. Excelentní jsou pak různě plněné knedlíčky či nesčetné úpravy chřestu.

V poslední době se Huai´an stal vzkvétajícím průmyslovým centrem, nabízejícím čínským občanům i cizincům investiční příležitosti a možnosti spolupráce zj. v oblasti strojírenského, lehkého, chemického či textilního průmyslu a stavebnictví. Velmi čilý je také obchod s potravinovými komoditami (specialitou jsou sladkovodní živočichové). V dnešní době v okolí Huai´anu sídlí již více než 10tis podniků.

Významným zahraničním investorem v regionu je např. Tchajwan. Obchodní vztahy však oblast Huai´anu kultivuje s další stovkou zemí včetně USA, Japonska i zeměmi EU. Perspektivním odvětvím do budoucna se jeví např. oblast životního prostředí (město se pyšní svoji sofistikovanou eko-politikou), alternativní zdroje energie či softwarové technologie. Místní vláda slibuje liberální investiční politiku, velkorysé investiční pobídky a výbornou dopravní provázanost s celou pevninskou Čínou.

Více např. na http://huaian.jiangsu.net/