Velvyslanectví České republiky v Pekingu

česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanci a zástupci unijních ambasád navštívili provincii Shandong

Ve dnech 6. – 8. listopadu 2013 navštívili velvyslanci a zástupci velvyslanectví zemí EU v ČLR města Qufu, Tai´an a Jinan v provincii Shandong. Setkali se a diskutovali se zástupci místní vlády, včetně guvernéra a viceguvernéra provincie Shandong, starosty města Jinan a dalších důležitých představitelů.

Návštěva byla organizována litevským předsednictvím EU a jejím záměrem bylo založit a prohloubit kontakty mezi zeměmi EU a provincií Shandong, která patří k nejdůležitějším a nejbohatším provinciím v Číně. Za Českou republiku se akce zúčastnil Zbyněk Noha, zástupce velvyslance. Návštěva byla spoluorganizována Úřadem pro zahraniční věci provincie Shandong s mottem „EU Diplomats Embracing Shandong – Hand in Hand for Common Development“.

Velvyslanci a další diplomati se zúčastnili kulatého stolu s představiteli provincie Shandong, kterému předsedal viceguvernér Xia Geng a spolupředsedala litevská velvyslankyně Lina Antanaviciene. Diskuze se soustředila na možné prohloubení spolupráce mezi EU a provincií Shandong, mj. v oblasti ochrany životního prostředí, dopravy a bezpečnosti potravin a léčiv. Došlo také k setkání s řadou místních podnikatelů, s nimiž se uskutečnil workshop o budoucí spolupráci. Představitelé zemí EU byli přijati guvernérem Guo Shuqing, který vyjádřil zájem zvýšit spolupráci mezi provincií Shandong a zeměmi EU.

Během návštěvy Univerzity Jinan měli diplomati možnost diskutovat s čínskými a zahraničními studenty a dále profesory a zástupci vedení univerzity. Skupina také navštívila Qilu Software Park a továrnu na papír Sun Paper Industry. Zástupci unijních velvyslanectví si v rámci své návštěvy nenechali ujít možnost podívat se do rodiště Kofucia v městě Qufu, kde je také jeho hrobka, a na vrchol posvátné hory Taishan.

S provincií Shandong má v České republice uzavřené partnerství Zlínský kraj.

Galerie


Shandong Trip