Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek v Číně: Otevřeli jsme novou etapu vztahů

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek uskutečnil oficiální návštěvu Číny. Jde o první cestu českého ministra zahraničí v této zemi po patnácti letech v roce, kdy si obě země připomínají 65. výročí navázání diplomatických vztahů.

Ministr Zaorálek během své návštěvy jednal mimo jiné se státním radou pro zahraniční věci Jang Ťie-čch´, ministrem zahraničí Wang I,  předsedou Čínské národní správy pro cestovní ruch Šao Čchi-wej či prvním náměstkem ministra obchodu Čung Šan.

Český a čínský ministr zahraničních věcí vydali společné prohlášení, které připomíná letošní výročí navázání diplomatických vztahů, od něhož uplynulo 65 let a vyjadřuje přání posílit dialog a výměnu mezi oběma zeměmi na všech úrovních.

Ministr Zaorálek vnímá cestu do Číny jako důležitý politický impuls pro nastartování nové etapy vztahů obou zemí. "Jde nám o zásadní posílení našich vztahů s Čínou jako globální silou, a to jak na politické, ekonomické či kulturní rovině," řekl ministr. A dodal, že se tímto otevírá nová kapitola česko-čínských vztahů. V průběhu roku se plánují další návštěvy Číny na vysoké úrovni. Zazněly rovněž konkrétní návrhy kontaktů v ekonomické oblasti. Ještě v letošním roce proběhne zasedání Smíšeného ekonomického výboru a Čínské investiční fórum (CIF) v Praze. "Jsem rád, že jsme mluvili o posílení spolupráce na všech úrovních: vládní, parlamentní a regionální," řekl ministr.

Ministr několikrát během jednání mluvil rovněž o tématu podpory a ochrany lidských práv. Během oběda ministři zahraničí diskutovali o situaci ve světě, zejména na Ukrajině a také v KLDR. Jedním z klíčových témat cesty do Činy je podpora obchodu a investic. Jednalo se například o vybudování technologického parku v České republice a identifikace klíčových sektorů pro ekonomickou spolupráci.

Podle ministra Zaorálka má České republika Číně co nabídnout, například v oblasti zdravotnictví, ochrany životního prostředí, letectví a moderních technologií. "Kvalita života v nejširším slova smyslu  je dnes v Číně velkým tématem, české firmy mají příležitost  nabídnout zajímavá řešení a moderní technologie," řekl ministr.

Česká republika má zájem o čínské turisty. Většímu počtu turistů by napomohla přímá letecká linka mezi oběma zeměmi, o jejímž zavedení ministr Zaorálek se svými partnery rovněž jednal. Ministr Zaorálek v této souvislosti připomněl vstřícnou, rychlou a transparentní vízovou politiku České republiky vůči čínským žadatelům o víza.

Galerie


Minister Zaoralek in China