Velvyslanectví České republiky v Pekingu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

65. výročí česko-čínských vztahů

Vztahy mezi našimi zeměmi mají dlouholetou historii a naše země pojí tradiční přátelství.

Po vyhlášení Čínské lidové republiky 1. října 1949 uznala jako jedna z prvních zemí světa československá vláda již 4. října 1949 novou republiku. Již 7. ledna 1950 zahájilo svoji činnost nové československé velvyslanectví v Pekingu.

Dlouho předtím, ve třicátých letech 20. století, dodávalo Československo do Číny pivovary, cukrovary a další investiční celky. V padesátých letech se Československo významnou měrou podílelo na rozvoji čínské energetiky a průmyslu. Do Číny dodávalo tepelné elektrárny, závody na výrobu umělých vláken, na výrobu dusíku, obráběcích strojů nebo filmové laboratoře.

Dne 1. ledna 1993 vznikla Česká republika, která převzala tradiční přátelství a nadále ho rozvíjí. Obě země se dohodly, že budou považovat říjen 1949 za datum navázání vzájemných diplomatických vztahů. Letos tedy oslavíme již 65. výročí.

Navzdory geografické vzdálenosti a rozdílům v politickém a společenském zřízení pojí naše národy dlouholeté přátelství. Čína je silnou zemí, která se úspěšně vydala na cestu reforem, otevřela se světu a stala se ztělesněním úspěchu moderní doby. Tento dynamický proces otevírá nové příležitosti právě pro spolupráci s Českem jako významným členem Evropské unie a jedním z nejsilnějších států v regionu střední Evropy. Ve vztazích obou našich zemí se skrývá obrovský potenciál prohloubení vzájemně výhodné spolupráce.

Poslední období je charakteristické zintenzivněním naší spolupráce v řadě oblastí. Důkazem je i schůzka prezidentů obou zemí Miloše Zemana a Xi Jinping v Soči v únoru 2014, kde se shodli na tom, že naše přátelské vztahy mají potenciál pro další prohlubování. Prezident České republiky Miloš Zeman, který navštívil ČLR již jako premiér v roce 1999, se silně zasazuje za kvalitativní změnu česko-čínských vztahů a za podporu obchodu a investic mezi oběma zeměmi.

Čínská lidová republika je pro Česko jednou z  prioritních zemí v zahraniční obchodní spolupráci a turismu. Zástupci agentur ministerstva průmyslu a obchodu (Czechinvest a Czechtrade) jsou k dispozici potenciálním čínským investorům v kancelářích v Pekingu, Šanghaji a Chengdu. V Číně dnes úspěšně působí řada českých společností, z těch největších lze jmenovatŠkoda Auto, PPF, Home Credit, SOTIO, TOS Varnsdorf, RAVAK, Koh-i-noor, Green Gas International, Škoda Machine Tool, Škoda Eletric, Lasvit, LINET.

V dubnu 2012 byl ve Varšavě premiérem ČLR představen 12bodový program spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy. ČR patří k nejaktivnějším účastníkům. Česko vnímá tuto iniciativu pro 16 zemí střední a východní Evropy jako dobrý mechanismus jak dále prohloubit bilaterální vztahy. Dosavadních jednání v oblastech jako cestovní ruch, kultura, školství, regiony nebo na setkání mladých politiků se Česko účastnilo delegacemi na vysoké úrovni a lze již vidět zejména v regionální spolupráci nebo cestovním ruchu konkrétní úspěšné projekty.

Česká republika skýtá ohromný turistický a kulturní potenciál – kromě kouzla magické Prahy a množství památek zapsaných na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO se jedná zejména o hudbu, literaturu a výtvarné umění. V Pekingu a Šanghaji má své zastoupení agentura CzechTourism, jenž se snaží zvýšit povědomí Číňanů o České republice a přilákat do ní ještě více čínských turistů.

Letošní 65. výročí navázání diplomatických vztahů obou zemí je skvělou příležitostí si připomenout dosavadní rozvoj česko-čínských kontaktů, zamyslet se, jak je lze dále zintenzivnit, a společně partnerství posunout na kvalitativně vyšší úroveň. V letošním roce velvyslanectví ČR připravuje a podporuje významné kulturní projekty v České republice i v Číně jako jsou výstava Treasures of Ancient China v Praze, výstavu z díla Alfonse Muchy v Pekingu a Šanghaji, vystoupení baletu Národního divadla Praha v Číně, čínské koncerty České filharmonie pod taktovkou svého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, uspořádání 2. česko-čínské schůzky na nejvyšší úrovni ve zdravotnictví v Číně nebo projekt spolupráce v oblasti animovaného filmu mezi CCTV a českými partnery. Seznam veškerých aktivit k oslavám 65. výročí je v přiloženém souboru.

 

přílohy

Anniversary Events 50 KB DOC (Word dokument) 25.3.2014