srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
dobruska_foto
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krajanský vzdělávací program pro rok 2015

(Archivní článek, platnost skončena 05.01.2016 / 15:00.)

Krajanský vzdělávací program a výuka českého jazyka a literatury v zahraničí jsou součástí vládního Programu podpory českého kulturního dědictví.

Vzdělávací program – podmínky, termíny

1) Semestrální stipendijní studijní pobyty

2) Čtyřtýdenní kurz českého jazyka pro krajany 

3) Dvoutýdenní kurz metodiky výuky českého jazyka pro vyučující z řad krajanských komunit

4) Přijetí tří žáků ke vzdělávání v oboru pedagogika na středních školách v ČR

 

1) Semestrální stipendijní studijní pobyty

Stipendia jsou určena pro studenty z řad krajanů s přednostním zaměřením na následující obory: čeština pro cizince, dále dle kapacity jednotlivých fakult a úrovně češtiny uchazeče učitelství českého jazyka a literatury, historie, etnologie, dějiny umění a teologie. Jedná se obecně o obory související s podporou udržení a rozvoje znalosti českého jazyka a literatury. Ročně je poskytováno 15 dvousemestrálních (dělitelných na 30 semestrálních) stipendií na vybraných veřejných vysokých školách v ČR, podmínkou účasti v programu je dobrá znalost českého jazyka.

Přihlášku a víc informací naleznete na webových stránkách DZS.

Termíny pro zaslání přihlášek na ZÚ:

  • pro jednosemestrální studium v zimním semestru akademického roku 2015/2016 (září 2015 až únor 2016) do 2. 3. 2015;
  • pro dvousemestrální studium v zimním i letním semestru akademického roku 2015/2016 (září 2015 až červen 2016) do 2. 3. 2015;
  • pro jednosemestrální studium v letním semestru akademického roku 2015/2016 (únor 2015 až červen 2016) do 3. 8. 2015.

 

2) Čtyřtýdenní kurz českého jazyka pro krajany (Dobruška)

 Termín kurzu: 24. 7. až 21. 8. 2015

Ročně je poskytováno 60 stipendijních míst k účasti na čtyřtýdenním letním kurzu, který zahrnuje výuku a mimoškolní aktivity se zaměřením na osvojení základů českého jazyka a poznávání českých reálií. Výuka sestává z celkem 120 vyučovacích hodin ve skupinách rozdělených dle stupně jazykových znalostí. Na závěr obdrží účastníci osvědčení o absolvování kurzu. Věkový limit je stanoven na 18 let (účastník musí dovršit tento věk nejpozději v den zahájení kurzu). Horní věková hranice není stanovena. Od krajanských spolků se očekává vyjádření k účasti jednotlivých uchazečů na kurzu a k předpokládané smysluplnosti a efektivitě využití získaných znalostí. Nadále je také možné zúčastnit se kurzu v kategorii tzv. „samoplátců“.

Přihlášku a víc informací naleznete webových stránkách DZS. Termín pro zaslání přihlášky na ZÚ je 2. 3. 2015.

 

3) Dvoutýdenní kurz metodiky výuky českého jazyka pro vyučující z řad krajanských komunit

Termín kurzu: 24. 8. až 4. 9. 2015

Ročně je poskytováno 20 stipendijních míst. Účastníci absolvují dvoutýdenní intenzivní výuku metodiky s cílem zdokonalit a stabilizovat formy vyučování češtiny. Součástí kurzu je i návštěva odborných pracovišť, která mají vazbu na český jazyk a literaturu. Účastníkům jsou plně hrazeny náklady na dopravu, ubytování a stravování. Doprava je účastníkům kurzu hrazena za předpokladu, že přílet/příjezd za účelem účasti na kurzu je realizován nejdříve 2 týdny před konáním kurzu, odlet/odjezd je realizován do 2 týdnů po skončení kurzu.

Přihlášku a víc informací naleznete na webových stránkách DZS. Přihlášku je třeba zaslat na ZÚ do 2. 3. 2015. Vyjádření krajanského spolku k žádosti svého člena musí obsahovat podporu a zdůvodnění účasti ve prospěch rozvoje výukových a kulturně-osvětových aktivit spolku.

 

4) Přijetí tří žáků ke vzdělávání v oboru pedagogika na středních školách v ČR

(Projekt se týká pouze žáků z krajanských komunit v oblasti Banátu, tj. ze Srbska a Rumunska.)

V roce 2015 je projekt realizován naposledy, studenti, kteří zahájí studium ve školním roce 2015/2016 dostudují za stávajících podmínek.

Pro zajištění pobytu žadatelů z řad krajanských komunit byla vytipována střední škola, která již spolupracuje s tímto regionem: Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Jeronýmova 425/27, 460 07 Liberec 7. Formulář přihlášky ke vzdělávání na středních školách v České republice je zveřejněn na internetových stránkách DZS a MŠMT. O přijetí ke vzdělávání rozhoduje ředitel střední školy, s přihlédnutím ke stanovisku MŠMT, MZV, ZÚ, případně stanovisku učitele českého jazyka vyslaného ke krajanským komunitám v zahraničí. Přihlášku je nutné doručit na ZÚ do 2. 3. 2015.

Žadatelům bude poskytnuto/hrazeno/zabezpečeno:

a) měsíční stipendium (zahrnující náklady na ubytování a stravování) ve výši 7.500,- Kč;

b) jednorázové stipendium, ze kterého budou hrazeny učebnice, další školní potřeby a školní akce: vždy na začátku školního roku ve výši 9.000,- Kč;

c) doprava (do vlasti a zpět), a to dvakrát ročně (zprostředkuje DZS).

Ubytování je zajištěno v rodinách nebo na internátě. Rodiče žadatele musí zplnomocnit fyzickou osobu v ČR k zastupování v plném rozsahu bez jakéhokoliv omezení. Vyžaduje-li to vízový režim mezi ČR a konkrétním státem, je žadatel povinen zajistit si příslušné české vízum.

Podrobnější informace o přijímacím řízení na střední školy