Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

srpski  česky 

rozšířené vyhledávání

ceska_mse_vanocni_foto
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká mše vánoční

Ve dnech 1. a 2. prosince 2012 ZÚ Bělehrad uspořádal dva vánoční koncerty, z nichž první se uskutečnil v jedné z bělehradských částí, Zemunu, a druhý ve 100 km vzdálené Bele Crkvi, kde (pokud počítáme i okolní obce) žije největší část českých krajanů. Na obou místech se koncerty uskutečnily v místním římsko katolickém kostele.

Program koncertů byl sestaven ze dvou částí – první představovala výběr z převážně české pastorální hudby, ve druhé byla publiku představena Česká vánoční mše Jakuba Jana Ryby. Českou vánoční hudbu předneslo 65 členů smíšeného chrámového sboru a orchestru z jihočeského Velešína pod vedením sbormistryně Marie Peškové. Na závěr programu v Bele Crkvi pohostila sbor také Česká národní rada, celorepublikový orgán české menšiny v Srbsku. Při realizaci byly organizačně nápomocni též samospráva městské části Zemun a Městská tržnice Zemun, kteří společně s římsko katolickou farností tamtéž poskytli bezplatně parkování v bezprostřední blízkosti kostela. Na přilehlém náměstí bylo po ukončení koncertu podáváno účinkujícím i hostům svařené víno.

Akce se setkala s velkým zájmem posluchačů z řad veřejnosti i diplomatického sboru. V první adventní víkend si jich přišlo českou vánoční hudbu vyslechnout tolik, že v obou kostelech zaplnili nejen všechna místa k sezení, ale i většinu míst k stání.

V případě Bele Crkvi se po koncertě uskutečnilo ještě přátelské setkání s krajany, kteří si nad rámec vánoční hudby měli možnost vyslechnout za neformálních podmínek i výběr českých lidových písní, které zi zazpívali společně s účinkujícími. Z vystoupení v Bele Crkvi také regionální televizní stanice pořídila dva půlhodinové záznamy, které doplnila rozhovory s interprety i posluchači, mezi nimi i dětmi, z nichž některé již několik let zpívají v dětském pěveckém sboru v obci Kruščica.

Akce se mohla uskutečnit díky sponzorským příspěvkům, kteří na její realizaci poskytly české firmy působící v Srbsku,  a to: AŽD Praha s.r.o., Kovoprojekta Brno, a.s., OHL ŽS a.s., Subterra a.s.., VHS Brno, a.s., CBI s r.o. a ČEZ Srbsko. Všem sponzorům i touto cestou ještě jednou děkujeme.