Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

srpski  česky 

rozšířené vyhledávání

horici_ker_festival_uvodni
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český film Hořící keř na festivalu Dny evropského filmu

U příležitosti oslav Dne Evropy organizovala Delegace EU v Srbsku ve Velkém sále Domu mládeže Bělehradu také filmový festival Dny evropského filmu, v jehož rámci proběhlo dne 18. května promítání prvního dílu českého televizního seriálu Hořící keř z originální produkce společnosti HBO.

Třídílný retro film Hořící keř v režii světoznámé polské režisérky Agnieszky Hollandové je inspirovaný skutečnými událostmi - alarmujícím činem sebeobětování Jana Palacha, který se upálil na protest proti okupaci Československa v roce 1969, osudy jeho blízkých a počátky normalizace v posrpnové ČSSR. Hlavní postavou vyprávění je advokátka Dagmar Burešová, která hájila dobré jméno Palachových příbuzných ve zdánlivě beznadějném soudním procesu. Dagmar Burešová později za doby normalizace obhajovala pronásledované disidenty a po listopadu 1989 se stala ministryní spravedlnosti. V letech 1990 – 1992 také zastávala funkci předsedkyně České národní rady.

Velvyslanectví České republiky v Bělehradě touto cestou děkuje HBO Adria za laskavé umožnění promítání filmu v rámci festivalu za účelem seznámení srbského publika s tímto důležitým obdobím v českých a československých dějin a zároveň děkuje Delegaci EU v Srbské republice a Domu mládeže Bělehrad za dobrou spolupráci.