Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

česky  srpski 

rozšířené vyhledávání
vystava_1
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cesta k čestnému uznání

Výstava Dorotei Dolhai, držitelky čestného uznání za fotografii na 39. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy v Lidicích.

Výstava Dorotei Dolhai, která získala čestné uznání za fotografii na 39. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy v Lidicích v České republice, nám umožnila představit a propagovat dětskou tvorbu jako významnou součást kulturního dědictví naší společnosti. Samotné uznání za výjimečný výkon v oblasti fotografie je pro tuto třináctiletou dívku a její přátele povzbuzením, aby se ještě víc angažovali na poli umění a zúčastnili se i příštího ročníku této mezinárodní dětské soutěže. Za podpory České národní rady, Velvyslanectví České republiky v Bělehradě a základní školy „Žarka Zrenjanina“, děti z Bele Crkve poslaly svá výtvarná díla do Lidic a uspěly.

Tato výstava byla logickou součástí kulturních a vzdělávacích programů České národní rady, která je nejen sama pořádá, ale rovněž informuje veřejnost o významných a kvalitních kulturních akcích v Srbsku i v zahraničí, k nimž patří i Mezinárodní dětská výtvarná soutěž v Lidicích. Pohostinnost Velvyslanectví České republiky v Bělehradě, které bylo hostitelem při předávání diplomů oceněným dětem ze Srbska, nám dodala ještě více sebejistoty a dodatečně nás motivovala, abychom se zúčastnili i dalšího ročníku MDVV, který je věnován tvorbě významného ilustrátora a animátora Jiřího Trnky.

O fotografiích

Na fotografiích Dorotei Dolhai, třináctileté dívky z Bele Crkve, objevujeme zcela zvláštní svět,  který je tak inspirativní pro tuto mladou umělkyni. Z perspektivy drobných bytostí se díváme na svět, ve kterém žijeme.  Na těchto fotografiích jejich očima vnímáme věci, které jsou zdánlivě docela obyčejné, ale dokonalé. Obdivujeme přírodu jako Dorotea. Každý motiv pozorně vybrala jakoby se natáčel k ní, aby jí pózoval. Před jejím objektivem se představuje v nejlepším světle, ukazuje svůj nejzajímavější detail. Přitahuje pozorovatele, zve ho do svého světa tím nejupřímnějším způsobem, poskytujíce mu svou krásu a navozujíce myšlenku: „krása je vždy v oku pozorovatele…“, ať už jde o fotografa nebo o návštěvníka této výstavy.