Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

srpski  česky 

rozšířené vyhledávání

pss_uvodni
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncerty česko-srbského přátelství

Na jaře letošního roku iniciovalo české velvyslanectví v Bělehradu myšlenku několika koncertů Pražského smíšeného sboru v Srbsku. Tento sbor, který se řadí mezi nejlepší české neprofesionální sbory, dosud vystupoval zejména v západoevropských zemích, USA, Izraeli a Japonsku. Koncerty v Srbsku byly jeho prvním setkáním se srbským publikem.

Dirigent a umělecký vedoucí Pražského smíšeného sboru Jiří Petrdlík, který v současnosti působí také jako šéfdirigent a umělecký vedoucí Káhirského symfonického orchestru souhlasil, že koncerty bude řídit.

První z řady pěti Koncertů česko-srbského přátelství proběhl dne 17. října v Praze pod záštitou srbské velvyslankyně v ČR Maji Mitrović. Další se pak uskutečnily již na srbském území:

  • 24. října v novosadské synagoze pod záštitou české velvyslankyně v Srbsku Hany Hubáčkové a ve spolupráci se sdružením Muzička omladina Novog Sada,
  • v pátek 25. října ve slavnostním sálu Domu srbské armády,
  • v neděli 27. října pak v kostele sv. Anny v Bele Crkvi, které je centrem banátských Čechů,
  • a nakonec v pondělí 28. října pod záštitou M. Haška, hejtmana Jihomoravského kraje a předsedy Asociace krajů ČR ve slavnostním sálu Prvního kragujevackého gymnázia.

V průběhu posledního z koncertů vystoupil také Městský komorní soubor „Liceum“ z Kragujevce s výběrem srbské pravoslavné hudby. Pražský smíšený sbor sestavil svoje vystoupení ze skladeb A. Dvořáka, B. Smetany, A. Tučapského, Z. Lukáše, L. Janáčka a českých a na závěr i srbských lidových písní.

Koncerty v Praze a čtyřech srbských městech navštívilo okolo 1 200 posluchačů. Koncerty v Bele Crkvi a Kragujevci byly zároveň příležitostí oslavit státní svátek České republiky mimo hlavní správní centra v Srbsku. Při návštěvě obce Češko Selo navíc zástupci velvyslanectví a sbor postavili kříž u jednoho z vjezdů do obce u příležitosti 1 700. výročí Milánského ediktu.

Během koncertů se Pražskému smíšenému sboru podařilo navázat kontakty s obdobnými sbory v Novém Sadu, Bělehradu a Kragujevci. Pražský sbor a jeho vedoucí Jiří Petrdlík má zájem ve spolupráci s nimi, kromě vzájemných návštěv, společného pořádání koncertů a účasti na festivalech a soutěžích v ČR a RS, také realizovat větší hudební projekty v Srbsku.

Velvyslanectví České republiky děkuje Pražskému smíšenému sboru, který provedl všechny koncerty bez nároku na honorář, Městskému komornímu sboru Liceum, Muzičke omladině Nového Sadu, Kanceláři Jihomoravského kraje, České národní radě zastupující českou menšinu žijící v Srbsku, páteru Tiboru Királymu, Ministerstvo obrany Srbské republiky a všem ostatním spolupracovníkům za spolupráci při organizaci koncertů na území Srbska.