Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

česky  srpski 

rozšířené vyhledávání
vojenska_vystava_3
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezident Zeman zahájil výstavu česko-srbské vojenské spolupráce

Dne 1. dubna během své návštěvy Bělehradu prezident ČR Miloš Zeman zahájil výstavu „Historie česko-srbské vojenské spolupráce“ ve Vojenském muzeu na Kalemegdanu. Slavnostnímu zahájení byli přítomni ministr obrany Srbska Nebojša Rodić a náčelník generálního štábu Armády Srbské republiky generál Ljubiša Diković.

„Zahajuji tuto výstavu jako vzpomínku na statečnost a současně jako upozornění, že stále nežijeme v bezpečném světě a že to, co dnes nejvíce potřebujeme, jsou právě stateční lidé“, řekl prezident Zeman na závěr svého krátkého projevu.

Slavnostního otevření výstavy, připravené ve spolupráci Vojenského historického ústavu Praha, Vojenského muzea v Bělehradě a Úřadu přidělence obrany českého velvyslanectví v Bělehradě se zúčastnili další vysocí představitelé srbského ministerstva obrany, zástupci diplomatického sboru a přidělenci obrany akreditovaní v Bělehradě, přítomen byl také ředitel Vojenského historického ústavu plk. Aleš Knížek.

Výstava mapuje více než 100 let trvající vzájemné vztahy a představuje jejich jednotlivé milníky od meziválečného spojenectví v rámci Malé dohody přes spolupráci v letech druhé světové války v protinacistickém odboji a obnovu vzájemných přátelských vztahů v 60. letech minulého století až po ochranu srbského civilního obyvatelstva českými vojáky v Kosovu v rámci mise KFOR a současnou spolupráci na základě dohod mezi ministerstvy obrany České republiky a Srbska.

Galerie


Historie česko-srbské vojenské spolupráce / Istorija češko-srpske vojne saradnje