Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

česky  srpski 

rozšířené vyhledávání
narodni_knihovna_uvodni
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava a koncert v Národní knihovně

Dne 8. října 2012 sklidily v Bělehradě obdiv návštěvníků výstava a koncert, které ZÚ Bělehrad pořádal v rámci svého plánu kulturních akcí pro rok 2012.

Zdařilou akci se podařilo uspořádat díky vynikající spolupráci se Sdružením výtvarných kritiků v Praze a Srbskou národní knihovnou v Bělehradě. Právě ta poskytla své moderní prostory pro prezentaci českého současného výtvarného umění a fotografie. Ty byly zastoupeny obrazy Jana Svobody a odpovídajícími fotografiemi Jindřicha Štreita z Vítkovických železáren, jež malíře inspirovaly. Výstavu slavnostně otevřeli vedoucí ZÚ Bělehrad H. Hubáčková a ředitel knihovny D. Ristić. Role kurátora výstavy se ujal jeden z autorů vystavovaných děl, Jan Svoboda, který přítomné zaujal nejen přiblížením historie vzniku svých obrazů, ale i vyzváním k aktivní účasti na výstavě tím, že se pokusí najít odpovídající dvojice obraz - fotografie, jež k sobě patří.

Ředitel knihovny, která v letošním roce podepsala memorandum o spolupráci s Národní knihovnou v Praze, během číše vína vyzval diskutující, aby se připojili k akci knihovny, jejímž cílem je vytvoření kolekce zahraniční literatury z darů čtenářů.

Součástí večera bylo i hudební vystoupení Československého komorního dua s programem Antonín Dvořák a jeho přátel.  Mladí interpreti, Pavel Burdych (housle, ČR) a Zuzana Berešová (klavír, SK) zaujali bezprostředností, svěžestí podání a skromným, přirozeným projevem. Přednesli výběr z děl A. Dvořáka, L. Janáčka, B. Smetany a J. Suka.