srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministři zahraničních věcí Visegrádské skupiny přivítali dohodu o zřízení Fondu pro západní Balkán

(Archivní článek, platnost skončena 05.11.2015.)

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek a jeho první náměstek Petr Drulák přijali pozvání slovenského předsednictví Visegrádské skupiny (V4) na pravidelné setkání ministrů zahraničních věcí v Bratislavě ve dnech 30. - 31. října. Tohoto setkání se na pozvání předsednické země V4 tradičně účastní také ministři dalších evropských států.

Zatímco první den ministerské schůzky byl věnován situaci na Ukrajině a hostem visegrádských ministrů byl jejich britský kolega Philip Hammond, druhý den byl věnován západnímu Balkánu. Vedle ministrů zahraničních věcí tohoto regionu se jednání zúčastnil také rakouský šéf diplomacie Sebastian Kurz a designovaná Vysoká představitelka pro zahraniční záležitosti a bezpečnostní politiku EU Federika Mongherini. Plenárního jednání se účastnil také Generální tajemník Rady pro regionální spolupráci Goran Svilanović.

Jednání bylo výbornou příležitostí pro zhodnocení pokroku zemí západního Balkánu v procesu evropské integrace. Ministři V4 přijali Joint Statement (PDF, 187 KB), ve které vyjádřili jasnou podporu euro-integračním ambicím těchto zemí. Zároveň potvrdili, že další pokrok bude podmíněný důslednou realizací nezbytných reforem, především v oblasti vlády práva, dobrého vládnutí a neméně důležité oblasti hospodářství. Visegrádské země jsou připraveny i nadále poskytovat zemím západního Balkánu na jejich cestě k plnému členství v EU potřebnou asistenci.

 

Zrod Fondu pro západní Balkán

Česká republika považuje visegrádskou spolupráci za příklad dobré regionální spolupráce s nesporným pozitivním přínosem pro všechny zúčastněné země, který je aplikovatelný i na spolupráci zemí západního Balkánu. Praktickým nástrojem visegrádské spolupráce se stal mimo jiné také Mezinárodní visegrádský fond, jehož projekty propojují tyto země i země partnerských zemí na mezilidské úrovni. I proto Česká republika stála u zrodu myšlenky založení podobného fondu u nejbližších sousedů V4 - na západním Balkánu.

Je potěšující, že ministři zahraničních věcí Visegrádské skupiny mohli na svém jednání v Bratislavě přivítat dohodu ministrů zahraničních věcí západobalkánských zemí, uzavřenou jen několik dnů před jednáním v Bratislavě, o zřízení Fondu pro západní Balkán a umístění jeho sídla do hlavního města Albánie Tirany.

Mezinárodní visegrádský fond, jehož bratislavské sídlo ministři navštívili, vyčlenil částku 80 000 € jako technickou pomoc při zřízení Fondu pro západní Balkán. Bude také poskytovat expertízu v oblasti získávání finančních prostředků a řízení jednotlivých projektů.