Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

česky  srpski 

rozšířené vyhledávání
twinning_leden2014
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva expertů Ředitelství služby cizinecké policie Policie ČR v Bělehradě

Návštěva expertů Ředitelství služby cizinecké policie v Bělehradě se uskutečnila ve dnech 27. – 31. ledna 2014. Šlo o další aktivitu Policie České republiky v rámci twiningového projektu EU realizovaného v partnerství Velké Británie, Srbska a České republiky.

Twiningový projekt „Vytvoření efektivního systému pro prevenci a potlačování ilegální imigrace na území Srbské republiky“ schválila Evropská komise v listopadu 2011 a jeho cílem je zlepšení prevence a potlačování ilegální imigrace na území Srbska a výměna zkušeností v oblasti boje s informační kriminalitou.

Při předchozí návštěvě ředitele Ředitelství služby cizinecké policie plk. Mgr. Majera v Srbsku v říjnu 2013 vytvořili specialisté skupiny analýzy rizik webové stránky pro využití v rámci Pohraniční policie Srbské republiky. Intranetové webové stránky byly vytvořené podle vzoru fungujícího na ředitelství v České republice.

Hlavním cílem lednové cesty do Bělehradu bylo poskytnutí podpory a poradenství vyššímu managementu srbské pohraniční policie a školení jejich analytiků v oblasti zpracovávání statistických dat o nelegální migraci. Členové české delegace předali srbským kolegům zkušenosti s problémy, které sami museli řešit v době, kdy Česká republika přistupovala k EU. Vysvětlili podrobnosti integračního procesu, jak vypadala příprava na integraci a hodnocení komisařů z EU. Dále srbské policisty seznámili se zkušenostmi v oblasti řešení azylových řízení a ilegální migrace v době přistupování Česka k EU.

Akce se v Bělehradě zúčastnil gen. Nenad Banovič, který v květnu loňského roku navštívil Ředitelství služby cizinecké policie v Praze. Přítomni byli také jeho zástupci pro řešení problematiky služby i další pohraniční policisté ze Srbska.

Zpracoval: plk. JUDr. Vladimír Takáč, vedoucí skupiny analýzy rizik Ředitelství služby cizinecké policie České republiky