Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

česky  srpski 

rozšířené vyhledávání
prezident_uvodni
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva prezidenta Zemana s chotí v Srbsku 1.-3. dubna

Ve dnech 1. – 3. dubna navštívil Srbskou republiku prezident České republiky pan Miloš Zeman s chotí Ivanou. Státní návštěva se uskutečnila na pozvání srbského prezidenta pana Tomislava Nikoliće.

Prezident Zeman se během oficiální části programu sešel se svým protějškem, kterého při jednání doprovodil ministr zahraničních věcí Ivan Mrkić a ministryně energetiky, rozvoje a ochrany životního prostředí Zorana Mihajlović. Prezident Zeman následně poobědval s předsedou vlády Ivicou Dačićem za přítomnosti ministra dopravy Aleksandra Antiće. Hlavním tématem těchto jednání bylo hodnocení bilaterálních vztahů a hledání dalších možností rozvoje vzájemné spolupráce zejména v ekonomické oblasti. Prezident Zeman přislíbil Srbsku podporu na jeho cestě k plnému členství v EU, a to bez dodatečných podmínek.

Před společnou tiskovou konferencí českého a srbského prezidenta podepsali ministr zahraničních věcí Srbské republiky Ivan Mrkić a první náměstek ministra zahraničních věcí České republiky Petr Drulák Memorandum o spolupráci mezi Ministerstvem zahraničních věcí České republiky a Ministerstvem zahraničních věcí Srbské republiky. Poté připojili svůj podpis pod Memorandum mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem energetiky, rozvoje a životního prostředí Srbské republiky o spolupráci v oblasti energetiky náměstek českého ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl a ministryně energetiky, rozvoje a ochrany životního prostředí Srbské republiky Zorana Mihajlović.

Prezident Zeman následně položil věnec a poklonil se památce neznámého vojína u památníku na vrchu Avala v blízkosti Bělehradu. Poté, v přítomnosti ministra obrany Nebojši Rodiće, náčelníka Generálního štábu Armády Srbské republiky generála Ljubiši Dikoviće, zástupců srbské generality, diplomatického sboru a široké veřejnosti, otevřel výstavu o historii česko-srbské vojenské spolupráce. Výstava je ve Vojenském muzeu v Bělehradu otevřena do 13. dubna 2014.

První den návštěvy završila státní večeře, které se kromě členů oficiální delegace zúčastnili zástupci českých krajanů žijících v Srbsku, veřejného života a hospodářské komunity.

Druhý den návštěvy byl věnován ekonomické dimenzi prezidentské návštěvy. S prezidentem Zemanem přicestovala skupina 50 zástupců české podnikatelské komunity, kteří 1. dubna navštívili Technologické centrum (Technologický inkubátor) a Inovační centrum Strojní fakulty Univerzity v Bělehradu. Dne 2. dubna se pak zúčastnili podnikatelského fóra v sídle Hospodářské komory Srbské republiky, které prezident Zeman slavnostně zahájil za přítomnosti prezidenta Hospodářské komory Srbské republiky pana Željka Sertiće, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy České republiky pana Jaroslava Hanáka a náměstka ministra průmyslu a obchodu České republiky pana Vladimíra Bärtla. Prezident Zeman ve svém vystoupení zdůraznil jako jeden z nejdůležitějších aspektů naší ekonomické spolupráce snižování nezaměstnanosti a vytváření nových pracovních míst v Srbsku. Čeští podnikatelé mají v tomto ohledu zájem zejména o dlouhodobé projekty.

Jedním z takových projektů je česká investice firmy Mitas ve městě Ruma, kterou prezident Zeman navštívil v doprovodu předsedy vlády autonomní oblasti Vojvodina pana Bojana Pajtiće. Generální ředitel společnosti pan Jaroslav Čechura a výrobní ředitel pan Ivo Somr seznámili oba hosty s provozem továrny a pan prezident pohovořil se zástupci více než 500 zaměstnanců, které firma Mitas zaměstnává. Premiér Pajtić následně během oběda informoval o dobré spolupráci mezi Vojvodinou a Českou republikou. Vyzdvihl přitom mimo jiné přínos partnerství autonomní oblasti s Olomouckým krajem.

Závěr druhého dne věnoval prezident Zeman s chotí a jejich doprovodem setkání se zástupci českých krajanů žijících v Srbsku na recepci, uspořádané v historické budově českého velvyslanectví v Bělehradu.

Součástí programu státní návštěvy byl také separátní dámský program paní Ivany Zemanové. Ta v doprovodu paní Dragici Nikolić, se kterou ji spojuje široký zájem o oblast dobročinnosti a humanitárních aktivit, navštívila Školu pro žáky s poruchami zraku „Veljko Ramadanović“ v bělehradské čtvrti Zemun a seznámila se s jejími žáky. Paní Zemanová pak předala ředitelce školy paní Radmile Laban schválenou smlouvu na realizaci malého lokálního projektu, v jehož rámci Česká republika škole zajistí vybavení pro tělocvičnu v hodnotě cca 10 000 €. S ohledem na rozsáhlé hudební aktivity školy „Veljko Ramadanović“ jí paní Zemanová věnovala jako zvláštní dar kytaru a notový materiál v Braillově písmu.

Galerie


Návštěva prezidenta Zemana / Poseta predsednika Zemana