Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

srpski  česky 

rozšířené vyhledávání

premier_uvodni_foto
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér Nečas na návštěvě Srbska

Dne 17. prosince 2012 předseda vlády ČR Petr Nečas byl na návštěvě Srbska, kde se setkal se svým protějškem, premiérem Ivicou Dačićem, prezidentem Srbské republiky Tomislavem Nikolićem, předsedou parlamentu Nebojšou Stefanovićem a místopředsedou vlády a ministrem zahraničního a vnitřního obchodu a telekomunikací Rasimem Ljajićem. Premiéra Nečase doprovázel také ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a padesát zástupců českých firem.

Premiér Nečas svého srbského kolegu ujistil, že je Česko nejen připraveno Srbsko podporovat v evropské integraci, ale nabídnout mu také své zkušenosti. Zároveň za klíčový zdůraznil přímý dialog mezi Bělehradem a Prištinou a ocenil pokrok, kterého Bělehrad s Prištinou dosáhly v posledních měsících a připomněl, že je jednou z priorit české zahraniční politiky rozšíření EU o země západního Balkánu. Premiér Dačić poděkoval České republice za dosavadní podporu v Bruselu a dodal, že právě postoj ČR možná bude klíčový v následujících měsících. Premiérové také jednali o možnostech prohloubení politických a hospodářských vztahů dvou zemí a shodli se na tom, že je potenciál vzájemných vztahů poměrně velký.

Premiéra Nečase také přijal prezident Tomislav Nikolić, který zdůraznil význam početných českých investic v Srbské republice. Zároveň ho ujistil, že Srbsko bude pokračovat s reformami a že dialogem a mírnou cestou bude usilovat o ochranu svých zájmů na Kosovu.

V rámci návštěvy, premiér Nečas se zúčastnil se svým srbským kolegou česko-srbského podnikatelského fóra, na kterém místopředseda vlády Srbska a ministr zahraničního a vnitřního obchodu a telekomunikací Rasim Ljajić vyzval české podnikatelé investovat do Srbska, zatímco premiér Nečas uvedl, že Česká republika má zájem o spolupráci v oblastech energetiky, ochrany životního prostředí, obnovitelných zdrojů energie a dopravní infrastruktury.

Foto: www.vlada.cz