Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

srpski  česky 

rozšířené vyhledávání

vlada_apv_foto
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Hana Hubáčková navštívila na závěr svého mandátu autonomní oblast Vojvodinu

Dne 12. listopadu vykonala velvyslankyně Hana Hubáčková u příležitosti blížícího se ukončení svého mandátu zdvořilostní návštěvu u předsedy parlamentu autonomní oblasti Vojvodina Istvána Pásztora a předsedy vlády autonomní oblasti Vojvodina Bojana Pajtiće.

Srbskou autonomní oblast Vojvodina pojí s Českou republikou, ale i s některými českými regiony dlouhodobá a bohatá spolupráce. V případě Vojvodiny se jedná o Olomoucký, Ústecký a Královehradecký kraj. Velvyslankyně se s oběma představiteli shodla, že ve vzájemných vztazích existuje i další nevyužitý potenciál, na který je potřeba se soustředit, a to nejen v oblasti hospodářské a obchodní spolupráce a investic. Česká republika v posledních letech ve Vojvodině investovala okolo 38 mil. €, které vytvořily 615 pracovních míst.

Stejně tak pojí ČR a Vojvodinu česká menšina žijící od 19. století v oblasti Banátu v okolí obce Bela Crkva. Velvyslankyně poděkovala za dobrou spolupráci vojvodinských orgánů s Českou národní radou zastupující zájmy české menšiny. Ta se sice řadí mezi ty méně početné národnostní menšiny v Srbsku, ale má stejné postavení jako ty větší. Česká menšina bude i nadále hrát roli symbolického česko-srbského pojítka.