srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
havel
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemřel Václav Havel

(Archivní článek, platnost skončena 20.12.2012.)

Pan Václav Havel, spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn po listopadu 1989, bývalý prezident Československa a České republiky, zemřel v neděli 18. prosince 2011 v ranních hodinách.

„V dnešních ranních hodinách po dlouhé a těžké nemoci zemřel první prezident naší obnovené demokratické republiky Václav Havel. O jeho vážném zdravotním stavu jsme věděli, ale přesto je pro nás tato zpráva něčím, co jsme si neodvažovali připustit. Víme, s jak velkými zdravotními potížemi se potýkal a jak statečně se s nimi vyrovnával.

Václav Havel se stal symbolem novodobého českého státu. Zasloužil se o něj jak svým neohroženým bojem proti komunistické totalitě, tak jako vůdčí osobnost naší sametové revoluce a jako první prezident naší svobodné země. Jeho osobnost, jméno a dílo podstatně napomohly tomu, aby se Česká republika rychle začlenila do společenství svobodných a demokratických zemí.

Osobně jsem choval vůči Václavu Havlovi respekt již od 60. let, kdy jsem měl možnost ho poznat. Byl to také on, kdo mne v listopadu 1989 přizval do rodícího se Občanského fóra. Za plodné považuji i naše stýkání se i občasné polemiky, kdy jsme oba v devadesátých letech zastávali nejvyšší ústavní funkce.

Svou hlubokou účast jsem již osobně vyjádřil paní Dagmar Havlové a budu s ní nadále v kontaktu.“

Václav Klaus, prezident republiky

 

"Pan prezident Václav Havel představoval symbol pozitivních společenských, ekonomických a politických změn po listopadu 1989. Má obrovské zásluhy o Českou republiku mimo jiné i tím, že v dobách totality neváhal vystupovat ve jménu demokracie a lidské svobody a platil za to mimo jiné persekucí včetně vězení.

Prosazoval prozápadní orientaci naší země. Udělal velmi mnoho pro společenskou transformaci, pro pokojný přechod k demokracii, ale také pro začlenění České republiky do Severoatlantické aliance a Evropské unie.

V devadesátých letech byl symbolem, byl dobrou značkou České republiky, kdy i váha naší země na mezinárodní scéně díky Václavu Havlovi byla výrazně vyšší, než by přináleželo malé zemi ve středu Evropy.

Jeho odkaz vidím ve třech oblastech: v odkazu občanské odvahy a toho, že za svobodu má význam bojovat. Za druhé, že tím základním uspořádáním, ve kterém máme žít, je demokratický systém přes všechny jeho nedostatky, chyby a problémy. A za třetí, že tato země patří do západního civilizačního okruhu, že nemáme být žádným mostem mezi východem a západem, ale že se skutečně máme navrátit tam, kam historicky patříme, to znamená k západní civilizaci."

Petr Nečas, předseda vlády

 

"S Václavem Havlem odešel člověk, který českému národu vrátil důstojnost, člověk, který měl zásadní podíl na získání svobody naší země v roce 1989. Byl nejslavnějším Čechem, na celém světě uznávaným. Bohužel více vítán a ctěn v zahraničí než doma. Skromný a plachý člověk jako byl on, obstál při setkání a jednání s nejmocnějšími lidmi světa. Pouze doufám, že si alespoň teď uvědomíme, jakého muže jsme měli za spoluobčana a budeme si ho brát za příklad."

Karel Schwarzenberg, místopředseda vlády a ministr zahraničí

 

Kondolenční kniha bude k dispozici v prostorách velvyslanectví České republiky v Bělehradě ve dnech 20. - 22. prosince 2011. 20. 12. 2011 a 21. 12. 2011 od 10:00 do 12:30 a od 15:00 do 17:00 , 22. 12. 2011 od 10 do 12:30 hodin.

 

Foto: Oldřich Škácha, Tomki Němec