srpski  česky 

rozšířené vyhledávání
seminar_v_novem_sadu_21_5_2013
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt ekonomické diplomacie: seminář „Možnosti česko-srbské spolupráce v oblasti zemědělství a potravinářství“, Novi Sad 21.5.2013

(Archivní článek, platnost skončena 06.06.2014.)

Dne 21. května 2013 se v rámci 80. ročníku mezinárodního zemědělského veletrhu v Novém Sadu konal seminář na téma „Možnosti česko-srbské spolupráce v oblasti zemědělství a potravinářství“. Seminář, jako projekt na podporu ekonomické diplomacie MZV ČR, byl uspořádán ekonomickým úsekem ZÚ Bělehrad ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR.

Cílem semináře bylo představení příležitosti pro prohloubení vzájemné spolupráce v zemědělském a potravinářském sektoru, včetně možných společných investic českých a srbských firem.

Seminář navštívilo cca 40  účastníků z řad srbských obchodníků s potravinami a sdružení farmářů a 9 zástupců médií. Vedoucí ekonomického úseku ZÚ Bělehrad L. Joza a K. Bartošová, vedoucí odd. neunijních evropských zemí, Amerik a proexportní politiky MZe ČR, poskytli krátké prohlášení více regionálním televizním a rozhlasovým zpravodajstvím.

V úvodní části akce vystoupili S. Bilinović (výkonný ředitel pro veletržní činnost Novosadského výstaviště), K. Bartošová, M. Davidović (náměstkyně MZe Srbska), L. Joza a ředitel obchodní mise MPaO ČR v Srbsku P. Svoboda. Za MZe ČR se semináře též účastnil O. Misiaczeck (vedoucí pracovní skupiny pro zemědělství v rámci mezivládního smíšeného výboru pro ekonomickou spolupráci).

Následovaly prezentace pivovaru Bernard, firmy Destila Brno a dalších 7 českých firem, které se současně účastnily jako vystavovatelé na veletrhu,  a to bez finanční podpory z ČR. Jednalo se o firmy Bridge Power Investments (investor do fabriky na výrobu pelet z biomasy v obci Doroslovo v Srbsku), Farmtec (výrobce zařízení a dodavatel bioplynových stanic, vepřínů a kravínů), Agrico (zařízení pro vepříny), Step Trutnov (kotle na biomasu), Farmet (výrobce lisů na oleje), STS Olbramovice (výrobce krmných vozů) a Mitas (výrobce zemědělských pneumatik a nejvýznamnější investor z ČR do Srbska).

České firmy m.j. prezentovaly svoje zkušenosti z působení na srbském trhu a vyjádřily zájem o investice v zemědělském a potravinářském sektoru. Na semináři též byly posouzeny možnosti prohloubení institucionální spolupráce mezi resortními ministerstvy obou zemí s cílem usnadnění vzájemného obchodu zemědělskými produkty.

Po akci byl uspořádáno malé občerstvení a ochutnávka českého piva a lahůdek za organizačního přispění zástupce pivovaru Bernard v Srbsku firmy JTV MAC.   

Zájem potenciálních investorů z ČR se v poslední době vedle tradičních oborů (strojírenství, energetika) stále více zaměřuje na zemědělskou a potravinářskou oblast. Přestože není snadné s koupí srbských podniků uspět, registrujeme např. zájem o pivovary a výrobu vína.

V oboru zemědělství existuje obrovský potenciál. Je možné vycházet ze zkušeností z ČR, kdy vstup do EU znamenal liberalizaci obchodu zemědělskými výrobky na rozdíl od obchodu průmyslovými výrobky, který byl liberalizován již předtím. Stejné to bude u Srbska.