Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

česky  srpski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přihlašovací povinnost

(Archivní článek, platnost skončena 31.03.2014.)

Všichni cizinci, kteří pobývají na území Srbska, se musí do 24 hodin přihlásit na příslušném oddělení srbské policie podle místa svého přechodného pobytu v zemi.

V případě, že budete ubytováni v hotelu, tuto povinnost za vás vyřídí ubytovací zařízení, ve všech ostatních případech (pobyt u příbuzných, známých apod.) vás musí přihlásit majitel nemovitosti, ve které budete bydlet během své návštěvy Srbska. Může tak učinit i bez vaší přítomnosti, ale k přihlášení bude potřebovat váš pas. Potvrzení o přihlášení k pobytu („Bílá karta“) je vydáváno bezplatně (s poplatkem ovšem počítejte v případě, že za Vás bude přihlašování k pobytu provádět některá z agentur s oprávněním k tomuto úkonu ). „Bílou kartu“ od Vás mohou během pobytu v Srbsku požadovat nejen hlídky městské a dopravní policie, ale i pasová kontrola při výstupu ze země.

Dle příslušného zákona může být nesplnění přihlášení cizince trestáno peněžní pokutou, která by měla být vyměřena vlastníkovi nemovitosti, nikoli u něj ubytovanému cizinci. V praxi ale náš zastupitelský úřad zaznamenal případy, kdy přestupkový soud ve zkráceném řízení vyměřil pokutu přímo českým občanům. V případě Vašeho ubytování v hotelu, či ubytovacím zařízení jiného podobného typu, proto doporučujeme též uschování dokladu o zaplacení ubytování minimálně do doby, než opustíte území Srbska.

Dále upozorňujeme na to, že formulářem „Bílá karta“ nemusejí disponovat všechna oddělení policie a budete si jej nuceni obstarat sami, v opačném případě nebude možné Vaše přihlášení realizovat. „Bílá karta“ je tiskopis, který prodávají specializovaná knihkupectví (např. Službeni glasnik), avšak v běžných otevíracích hodinách, resp. některé agentury (jeho cena je cca. 12 dinárů). Proto doporučujeme, abyste v dostatečném předstihu před svojí cestou kontaktovali majitele nemovitosti, v níž hodláte pobývat, a požádali jej, aby pro Vás tiskopis obstaral.

Před odjezdem se každý musí odhlásit. Pokud jste během svého pobytu ubytováni na více než jednom místě, máte povinnost tyto změny hlásit dle aktuálního stavu – opět vždy na místně příslušném oddělení policie.

formulář