Velvyslanectví České republiky v Berlíně

deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér Sobotka na nástupní návštěvě Německa

Dvoudenní cesta předsedy vlády České republiky ve dnech 13. – 14. března 2014 do Berlína a centrály Volkswagenu ve Wolfsburgu potvrdila jedinečnou úroveň česko-německých vztahů

Premiér Sobotka jednal v Berlíně s čelními představiteli německé politiky – se spolkovým prezidentem J. Gauckem, s kancléřkou A. Merkelovou, s předsedou Spolkového sněmu N. Lammertem či se spolkovým ministrem hospodářství S. Gabrielem. S partnery se shodl na posílení bilaterální spolupráce, např. v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání či dopravního spojení. Kancléřka Merkelová přivítala proevropské směřování Sobotkovy vlády včetně záměru přistoupit k fiskálnímu paktu a žádosti o zrušení výjimky z Listiny lidských práv Lisabonské smlouvy. Premiér Sobotka, v doprovodu ministra hospodářství ČR Jana Mládka, několikrát vyzdvihl politický i hospodářský význam Německa pro Českou republiku a potvrdil snahu ČR o co nejužší koordinaci s Německem na evropském i mezinárodním poli.

V kontextu aktuálního vývoje na Ukrajině odsoudil premiér Sobotka v exklusivním rozhovoru pro německý deník Handelsblatt referendum na Krymu. Česká republika považuje, slovy premiéra, tento akt za protiústavní a neuznává jej. Jediné možné řešení spočívá v politických jednáních Ruska a Ukrajiny. Během hledání řešení pro současnou krizi na Krymu musí Evropská unie postupovat jednotně, klidně a konsekventně.

Oficiální jednání premiéra bylo doplněno přednáškou B. Sobotky v institutu Friedrich-Ebert-Stiftung, a také dvěma pietními akty – položením květin u Památníku berlínské zdi a u Památníku bývalé nacistické věznice v berlínském Plötzensee.

Po berlínských rozhovorech navštívil v pátek 14. března předseda vlády koncernovou centrálu Volkswagen AG ve Wolfsburgu. Po příjezdu by přivítán předsedou představenstva Škoda Auto a.s. panem Winfriedem Vahlandem a dalšími členy představenstva Škoda Auto a.s. panem Martinem Jahnem, panem Bohdanem Wojnarem a předsedou podnikové rady odborů panem Jaroslavem Povšíkem a dále členem představenstva Volkswagen AG panem Christianem Klinglerem a dalšími členy vedení koncernu. Před budovou následovala krátká prohlídka nových modelů ze současné koncernové produkce (Škoda Octavia RS Combi, Škoda Spaceback, Volkswagen e-up! a Volkswagen Golf GTD) a posledního koncepčního vozu Škoda Vision C.

Poté pokračoval program premiéra Sobotky a vybraných členů delegace (mj. ministr průmyslu a obchodu pan Jan Mládek) intenzivními jednáními s vedením koncernu Volkswagen a Škoda, kterých se zúčastnil rovněž předseda představenstva Volkswagen AG pan Martin Winterkorn. V závěru návštěvy vydaly obě strany prohlášení o tom, že koncern Volkswagen počítá s výrobou nové modelové řady v České republice.

videozáznam vystoupení premiéra ve Friedrich-Ebert Stiftung

komentář státního ministra Rotha k řeči premiéra ve Friedrich-Ebert Stiftung

tisková zpráva Úřadu vlády

Sobotka VW