deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert k 200. výročí úmrtí předního českého skladatele Jana Křtitele Vaňhala

(Archivní článek, platnost skončena 17.05.2014.)

Dne 24. 4. 2013 zorganizoval ZÚ Berlín koncert k 200. výročí úmrtí významného českého hudebního skladatele přelomu 18. století Jana Křtitele Vaňhala v podání 14letého Matyáše Nováka, který zahrál na klavír. Na klarinet ho doprovodil 18letý Libor Suchý. Na programu byl velmi náročný repertoár, který mladí interpreti bravurně zvládli. Pozvání přijalo přes 160 hostů, převážně Čechů žijících v Berlíně a jeho okolí, zástupců berlínského diplomatického sboru na kulturní úrovni a zájemců o vážnou hudbu.

Ve středu 24. dubna 2013 se v prostorách ZÚ konal koncert věnovaný 200. výročí úmrtí českého hudebního skladatele Jana Křtitele Vaňhala. Akce se konala pod patronací ZÚ Berlín. Hudební večer zahájila třetí tajemnice Karolína Kubas Grocholová, která ve své zdravici představila oba mladé protagonisty večera, včetně života a díla J.K. Vaňhala.

Hudební večer začal dílem J.K. Vaňhala Sonáta B dur pro klarinet a klavír. Poté zazněla Janáčkova první řada Po zarostlém chodníčku. Na koncertě zazněla interpretačně velmi náročná sonáta Johannese Brahmse op. 120, ze skladeb pro sólový klavír, rovněž Sonáta č. 3 Sergeje Prokofjeva. Oba interpreti předvedli technicky i výrazově velmi vyzrálé výkony, což je vzhledem k jejich věku obdivuhodné. Velký úspěch sklidil Veselý kašpárek, kterou složil M. Novák. Na 2. ročníku Mezinárodní skladatelské soutěže v Lucembursku Artistes en herbe získal Matyáš právě za tuto skladbu Cenu prezidentky a zakladatelky soutěže. Precizní výkon Scaramousche Dariuse Milhauda byl odměněn zaslouženým  potleskem hostů. Závěrečná klavírní improvizace na Vaňhalovo téma v různých stylech v pořadí baroko, klasicismus, romantismus, impresionismus, 20. stol. a pop music byla nejen skvělou tečkou na závěr, ale zároveň výtečným zpestřením, neboť improvizace nebývají běžnou součástí koncertů klasické hudby. Nadšené publikum si vynutilo ještě přídavek - část 1. věty z Velkého koncertantního dua Carla M. von Webera.

Po skončení koncertu se v prostorách ZÚ konala číše vína, které se zúčastnilo přes 160 pozvaných hostů. Nechyběli Češi žijící v Berlíně a jeho okolí, zástupci berlínského diplomatického sboru na kulturní úrovni či zájemci o klasickou hudbu. Připomenutí 200. výročí význačného českého skladatele přelomu 18. století bylo velmi příjemnou hudební akcí, která přispěla ke kulturní prezentaci CZ v DE.

Suchý Novák

Matyáš