Velvyslanectví České republiky v Berlíně

deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert k 85. výročí úmrtí českého skladatele Leoše Janáčka

(Archivní článek, platnost skončena 22.03.2014.)

Dne 25. 2. 2013 se uskutečnil koncert české houslové virtuosky Markéty Janouškové uspořádáný ZÚ Berlín u příležitosti 85. výročí úmrtí hudebního skladatele Leoše Janáčka. Koncertu se zúčastnilo na 200 hostů, čímž se zcela zaplnila kapacita sálu. V publiku mj. zasedli velvyslanci BG, LU, zástupci diplomatického sboru, Češi žijící v SRN a příznivci klasické hudby. Na programu byly zastoupeny různé hudební žánry. V průběhu večera zazněly skladby pro housle a klavír od L. Janáčka, B. Smetany, S. Bodorové, J. Suka a H. Wieniawskeho.

V pondělí 25. února 2013 zorganizoval ZÚ koncert české houslistky Markéty Janouškové. Hudební večer se konal při příležitosti letošního 85. výročí úmrtí Leoše Janáčka. Hosty přivítala jménem velvyslance Rudolfa Jindráka třetí tajemnice Karolína Kubas Grocholová, která přítomným poděkovala za hojnou účast a vyzdvihla přínos velikána české klasické hudby Leoše Janáčka, kterému byl koncert věnován. Představila hvězdu večera a její četné tuzemské i mezinárodní úspěchy a vystoupení. Neopomenula věnovat pár slov ruské klavíristce Tatianě Brizhanevě, která houslistku doprovázela.

Poté přišel na řadu koncert samotný. Markéta Janoušková všem přítomným ukázala, proč se o ní tvrdí, že je nejnadanější houslová virtuoska své generace. Večer začal dílem Bedřicha Smetany „Z domoviny“, které bylo složeno pro housle a klavír. Mezi ostatními skladbami vynikla nejdelší, čtyř větá skladba Leoše Janáčka „Sonáta pro housle a klavír“, která upomíná na válečné období a jeho operu „Káťa Kabanová“. Janáčkovo dílo bylo poslechově náročnější. Při improvizaci romské balady „Dže more“ od Sylvie Bodorové mohli diváci obdivovat její sólovou hru. Následovala romantická skladba „Pohádka“ Josefa Suka. Koncert završila „Polonéza“ Henriho Wieniawskeho, která byla technicky nejnáročnější skladbou celého večera. Mimořádný hudební výkon byl náležitě odměněn frenetickým potleskem. Umělkyně se na pódium vrátily a zopakovaly Janáčkovu skladbu. Následný aplaus hovořil za vše – koncert měl obrovský úspěch.

Po skončení koncertu byli hosté pozváni na číši vína v prostorách ZÚ. Hudebního večera se zúčastnilo na 200 hostů, převážně zástupců diplomatického sboru, Čechů žijících v SRN a příznivců vážné hudby.

Publikum

Janoušková

Marketa