Velvyslanectví České republiky v Berlíně

deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Recitál Pavly Švestkové za klavírního doprovodu Roberta Fuchse

(Archivní článek, platnost skončena 08.11.2013.)

Dne 30.11. uspořádalo Velvyslanectví ČR v Berlíně recitál mezzosopranistky Pavly Švestkové za klavírního doprovodu Roberta Fuchse.

Koncert byl realizován v rámci jubilejního 5. ročníku „Festivalu Pražské kultury na Pražském náměstí“, který se koná na Pražském náměstí v berlínské městské části Charlottenburg-Wilmersdorf.

Večer věnovaný klasické hudbě autorů jako Vivaldi, Bach, Mozart a Dvořák zahájil velvyslanec ČR v SRN Rudolf Jindrák. Vyjádřil svou radost nad tím, že se čeští umělci často vydávají do zahraničí, aby svůj talent představili zahraničnímu publiku. „Překrásnými, klasickými a majestátními melodiemi takových titánů klasické hudby, jako jsou Vivaldi, Bach, Mozart, Janáček nebo Dvořák se čeští umělci v zahraničí představují v nejlepším možném světle a získávají si tak pro sebe srdce publika,“ konstatoval velvyslanec. Ocenil  bohatou kulturní spolupráci s Evropskou nadací R.M.R. a krátce vyčetl její zásluhy a cíle. Po představení obou umělců předal pan velvyslanec slovo Jiřímu Kosteleckému, prezidentu Evropské nadace R.M.R. Dr. Kostelecký ve své řeči krátce představil osobnost Rainera Maria Rilkeho, jehož filozofií se jeho nadace řídí. Po uvítání a úvodních proslovech se již netrpěliví diváci dočkali koncertu klasické hudby.

V průběhu hodinového koncertu se oba umělci před skvěle naladěným publikem několikrát vystřídali. Pavla Švestková navodila intimní atmosféru klasické hudby zpěvem dvou árií – z Vivaldiho Oratoria Judita triumphans a Händelova Oratoria Jozue. Precizní výkon byl oceněn nadšeným potleskem publika. Poté se u křídla sólově představil Robert Fuchs, který mistrně zvládl dílo J. S. Bacha a dále doprovázel mezzosopranistku ve zpěvu. Velkolepé chvíle večera publikum teprve čekalo. S naprosto výjimečným a procítěným výkonem se Robert Fuchs předvedl v Mozartově Sonátě C dur KV 330 a o něco později také v Janáčkově skladbě Po zarostlém chodníčku. Pavla Švestková nadchla publikum unikátním pěveckým výkonem Ebenových Šestera piesní milostných a v Moravské lidové poezii v písních Leoše Janáčka. Diváci v tento kouzelný večer byli svědky světové premiéry skladby Roberta Fuchse Estamos con ganas de navidad, která si, jak jinak, zasloužila nadšený potlesk. Večer byl ukončen interpretací Cikánských melodií Antonína Dvořáka a krátkým přídavkem.

Bezprostředně po skončení hudební části večera se podávala číše vína za účasti velvyslance Jindráka, doktora Kosteleckého a obou hlavních protagonistů večera. Na akci se sešlo cca 130 pozvaných hostů, mj. zástupci berlínského diplomatického sboru a berlínských kulturních institucí a členové českých či německých krajanských organizací v Berlíně.

J.E.R. Jindrák

Dr. Kostelecký

Fusch