Velvyslanectví České republiky v Berlíně

deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Večer na počest dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla

(Archivní článek, platnost skončena 18.05.2014.)

Dne 13. 5. 2013 uspořádal ZÚ Berlín ve spolupráci s Festivalem Praha-Berlín večer scénického čtení jednoaktové divadelní hry „Audience“ a rockový koncert na počest prvního prezidenta ČR a dramatika Václava Havla. Scénického čtení se ujali němečtí herci Manfred Eisner a Romanus Fuhrman. Následoval koncert dvoučlenné berlínské kapely Oli Bott & Co. Večera se zúčastnilo 150 hostů a všichni účinkující byli obdařeni štědrým potleskem ze strany převážně německy mluvícího obecenstva.

V pondělí 13. května 2013 zorganizoval ZÚ a Festival českého umění a kultury Praha-Berlín slavnostní večer věnovaný vzpomínce na Václava Havla. Jako první přivítal hosty velvyslanec Rudolf Jindrák Ve svém vystoupení připomněl osobnost prvního polistopadového prezidenta a hlavní historické události s ním spojené, a ocenil jeho přínos pro ČR.

Po přivítání se slova ujal publicista Jaroslav Šonka, který představil Václava Havla ze svého odborného hlediska. Ve svém projevu poukázal na činnost a názory prvního prezidenta ČR a dramatika z pohledu politické tematiky, provedl srovnání  V. Havla s B. Brechtem a v neposlední řadě upozornil na Havlův příznačný styl psaní, ve kterém se odráží jeho životní příběh a tvůrčí osobnost. Dusan Robert Parisek, vedoucí Festivalu Praha-Berlín, řekl několik slov k jednoaktové hře „Audience“ a přednesl úvod k tomuto dílu, po kterém následovalo samotné scénické čtení. V roli Vaňka vystoupil německý herec Manfred Eisner a jeho nadřízeného, Sládka, si zahrál taktéž německý herec Romanus Fuhrman.

Po scénickém čtení se konal koncert kapely Oli Bott & Co. Na xylofon zahrál Oli Bott a elektrické kytary se ujal Kai Brückner. Nejprve zazněly dvě skladby z vlastní tvorby obou hudebníků, poté byly zahrány ještě dvě melodické kompozice, které příjemně naladily posluchače na zbytek večera. Zaplněný sál odměnil umělce i pořadatele ohromným aplausem.

Po skončení oficiálního programu se přítomní hosté přesunuli do foyer, kde jim byla nabídnuta číše vína. Spojení jevištního humoru, vzpomínek na autora známých řádků a rockového koncertu vyvolalo uvolněnou atmosféru, která přetrvávala i v neoficiální části večera.

J.E. Jindrák

Herci