deutsch  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

stipendia v Německu pro české studenty

(Archivní článek, platnost skončena 25.01.2015.)

informace pro české studenty, kteří by rádi vyjeli na studijní pobyt do Německa

Níže naleznete výčet několika konkrétních stipendijních programů, o něž se mohou čeští studenti usilující o studijní pobyt v Německu ucházet. Rádi bychom upozornili na fakt, že kromě uvedených programů uzavírá zpravidla každá česká univerzita či fakulta se zahraničními partnerskými organizacemi bilaterální smlouvy, a studenti tak mohou vycestovat do Německa i v rámci stipendií, která organizuje jejich domovská vzdělávací instituce. Takřka každá česká univerzita nabízí také možnost vycestovat do Německa přes program Erasmus. Pokud si student vyřídí souhlas přijímající univerzity sám, může vycestovat prakticky na jakoukoli univerzitu či uskutečnit jakoukoli stáž, kterou mu domovská univerzita schválí, přes program Freemovers, jehož se většina českých vysokých škol účastní. O specifické nabídce Vaší konkrétní univerzity či fakulty doporučujeme informovat se na vlastním studijním, resp. zahraničním oddělení.

Možnosti pro české studenty:

-  Největší organizací, která nabízí možnost čerpat stipendium jak německým studentům vyjíždějícím do zahraničí tak cizincům vyjíždějícím do Německa, je DAAD (Deutscher akademischer Austauschdienst). Rozhraní, prostřednictvím kterého můžete vyhledat vhodný stipendijní program, naleznete pod odkazem http://www.daad.de/ausland/foerderungsmoeglichkeiten/stipendiendatenbank/00658.de.html.

Pod odkazem http://www.daad.de/deutschland/foerderung/stipendiendatenbank/00462.de.html pak najdete databázi rozšířenou i o jiné organizace poskytující stipendia. Při bližším prozkoumání webu DAAD lze také zjistit, že funguje nejen jako databáze stipendijních příležitostí, ale nabízí i mnoho praktických informací pro přijíždějící studenty.

- Stipendium na desetiměsíční pobyt v Německu, během něhož by student měl zpracovávat projekt týkající se česko-německých vztahů, lze získat přes Česko-německý fond budoucnosti:

http://www.fondbudoucnosti.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=5946.

- Širokou škálu stipendií nabízí také Nadace Roberta Bosche:

http://www.bosch-stiftung.de/content/language1/html/1546.asp.

- Desetiměsíční stipendium mají šanci získat talentovaní umělci z Vysoké školy hudební Carl Maria von Weber v Drážďanech, a to prostřednictvím Nadace Brücke-Most: http://www.bruecke-most-stiftung.de/cz/index.php?id=475.

- Zájemci o půlroční pobyt v Berlíně, Hamburku či Mnichově ze střední, východní a jižní Evropy se mohou ucházet o Copernicus Stipendium: http://www.copernicus-stipendium.de/copernicus/index.php/das-stipendium-mainmenu-111.

- Dalším poskytovatelem stipendií je Nadace Hertie: http://www.ghst.de/unsere-themen/stipendien-programme/.

- Obsáhlý přehled nejen stipendijních možností, ale i nabídek dobrovolnických či stážistických pozic lze najít také na stránkách Domu zahraničních služeb MŠMT ČR: http://www2.dzs.cz/scripts/detail.asp?id=1521.

- Rádi bychom upozornili studenty, kteří již dosáhli určitého vysokoškolského titulu (i Bc.), na možnost praktické stáže ve Spolkovém sněmu, která bývá každoročně nabízena také českým studentům či absolventům do 30 let: http://www.bundestag.de/service/stellenangebote/praktikum.html.

- Stipendia na podporu studia, ale i praktické stáže či letního jazykového kurzu v sousední zemi nabízí i Sdružení GFPS: http://gfps.cz/cz/?page_id=4.

- Velmi obsáhlou databázi obsahující nabídku různorodých stipendií, z nichž ovšem ne všechna jsou přípustná pro české studenty, a je tudíž třeba každé stipendium podrobněji prozkoumat, pak můžete najít zde: http://www.stipendien-tipps.de/anbieter.html.